avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate bucur sebastian

Activitate bucur sebastian

Răspuns la discuția Cazier auto
Acest cazier exista, l-am scos pe loc cu chitanta de 1 leu launt trecute toate contraventiile din 2002 si pana azi.Nu inteleg de ce imi apare condamnarea mai sus amintita cu toate ca in cazierul judiciar nu mai apare fiind reabilitat de drept.
Discuție Cazier auto
Daca am fost condamnat cu suspendare pt savarsirea unei infractiuni ( la 6 luni cu suspendare pe 24 oct 2008 ramasa definitiva perioada de incercare 2 ani si 6 luni) imi apare in cazierul auto?
Buna ziua , ma numesc Bucur Sebastian si in urma unui proces in care sa stabilit ca sunt vinovat de vatamare corporala grava din culpa, primiind 6 luni de inchisoare cu suspendare Politia m-a anuntat ca permisul este anulat. Am inteles ca mai pot sustine un nou examen de obtinere a permisului dupa perioada de 1 an.
Intrebartea mea este daca pot reduce acesta perioada ? Va multumesc.
Unde fac contestatia si pe ce baza?Imi trebuie avocat?Multumesc
Buna ziua,
In noiembrie 2007 am fost implicat intr-un accident rutier cu victima ( spitalizare intre 80-90 zile), vinovat fiind eu.In urma procesului ce a urmat instanta a stabilit daunele materiale pe care trebuie sa le achit in solidar cu societatea de asigurari, printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva din data de 24.10.2008.
Victima a apelat direct la un executor judecatoresc acesta somandu-ma doar pe mine sa platesc toata dauna inclusiv cheltuieli de executare silita.
Intrebarea mea este in ce termen puteam sa achit daunele ce imi reveneau ( cheltuieli de judecata) in hotarire jud nefiind specificat .Exista un termen legal in care trebuia sa le achit fara sa fiu somat de executor judecatoresc?Cheltuielie de executare silita trebuiesc achitate de mine( societatea de asigurari spunandu-mi asta)?Victima refuza sa faca cerere la societatea de asigurari pentru achitarea daunei.Cum pot proceda ca sa nu platesc cheltuielile de executare?