avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Activitate PHS

Activitate PHS

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
dobitoc a scris:

Nulitatea partajului poate fi invocată, între altele:
A) atunci când partajul nu cuprinde toate bunurile comune
B) numai în cazul partajului voluntar, făcut fără participarea tuturor coproprietarilor
C) atunci când hotărârea de partaj a fost pronunţată fără participarea tuturor coproprietarilor


c
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Nofacenoname0 a scris:

De asta suntem puţini pe avocatnet, că cei mai mulţi stau pe fb. Eu am id dar e anonim-popescu gheorghe:rofl: că deh nu vreau să-mi afle identitatea ştiţi voi cine;)

Ps ce franţ înseamnă cogito ergo sum?e în latină? Să-mi fie ruşine, am terminat dreptul şi nu ştiu latina:sticktongue:


[ link extern ]
:D
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
cristian i a scris:

excluderea coproprietarului in cazul proprietatii periodice

a.poate fi dispusa numai la cererea majoritatii coproprietarilor
b.nu poate fi dispusa decat in urma cumpararii cotei-parti a celui exclus de catre o alta persoana
c.poate fi dispusa numai prin hot judecatoreasca ,in cazul in care coproprietarul tulbura in mod grav exercitarea proprietatii periodice


b,c
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Nofacenoname0 a scris:

Fapta procurorului de a pretinde o sumă de bani de la inculpat, spunându-i că dacă nu-i dă banii va schimba încadrarea juridică a faptei din loviri în tentativă de omor constituie
a. o infr de luare de mită
b. luare de mita şi purtare abuzivă, în concurs
c. şantaj
d. şantaj şi luare de mită, în concurs

Grilă proprie


a
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
tedddybear a scris:

cristian i a scris:

pr civ
cand instanta de apel constata ca recuzarea a fost in mod gresit respinsa ,iar hotararea data pe fond de prima instanta este definitiva

a.va desfiinta hotararea,dispunand trimiterea cauzei spre rejudecare la prima instanta
b.reface toate actele de procedura
c.daca apreciaza ca este necesar ,dispune refacerea dovezilor administrate la prima instanta
d.niciuna


a) daca este suprimata calea apelului este corect



a
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
cristian i a scris:

intentia repentina

a.apare cand hotararea de a sav fapta este reiterata si pusa in executare imediat sau intr-un timp scurt
b.nu este incompatibila cu retinerea provocarii
c.nu poate reprezenta o cauza de atenuare a raspunderii penale


a,b
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Ice Hellene a scris:

mirei2012 a scris:

Hellene m-ai luminat...eu nu pricepeam b-ul ca am uitat de declinarea ICCJ obligatorie.
Raspunsul este ac


Exact ceea ce vb...pe cod e corect c, dar in codul adnotat zice de legea de organizare judiciara unde acest conflict nu e posibil pt ca se aplica repartizarea aleatorie... :-/


Dacă nu mă înșel înșel codul zice că în caz de conflict între două secții ale aceleiași instanței conflictul va fi rezolvat de o secție asemănătoare ca materie a aceleiași instanțe.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
mirei2012 a scris:

tedddybear a scris:

exista luare de mita daca folosul necuvenit este reprezentat de un raport sexual?

As vrea sa vad cum confisca folosul :O



Există infracțiunea de luare de mită în acest caz, dar aceeași întrebare ca și mire au avut-o și eu cum se va aplica confiscarea, se va echivala raportul în funcție de prețul practicat la marginea drumului sau în funcție de prețul practicat de damele de lux și se va confisca echivalentul în bani :-/:O:hm::rofl:
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
mirei2012 a scris:

Conflictul de competenta:

a) ivit intre 2 sectii ale ICCJ se solutioneaza de completul de 5 judecatori
b) se poate ivi intre sectia civila a CA si sectia civila a ICCJ caz in care se solutioneaza de completul de 5 judecatori
c) ivit intre 2 sectii cilite ale aceleasi instante se solutioneaza de sectia civila de la instanta superioara


a
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
mirei2012 a scris:

Reprezinta un caz de nulitate neconditionata de existenta unei vatamari:

a) faptul ca instanta nu a numit pentru paratul in privinta caruia a incuviintat citarea prin publicitate un curator dintre avocatii baroului care sa fie citat pentru dezbateri pentru reprezentarea intereselor paratului
b) nesemnarea minutei de catre judecator
c) lipsa din minuta a mentiunii ca pronuntarea s-a facut in sedinta publica


b