avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Activitate irina_irina

Activitate irina_irina

Buna ziua! Bunicul meu s.a judecat cu un vecin pt o parte din pamantul de langa casa..... Este vorba de o judecata de acum mai bine de 20 de ani.... Bunicul a castigat, dar nu mai gasim decizia instantei deoarece bunicul a decedat de multi ani.... Va rog sa imi spuneti daca mai pot face rost de ea de pe undeva.....Multumesc!
Am inteles asta. Dar pe luna aprilie sunt 168 ore lucratoare. Eu in aprilie ma duc 167 ore, dar in program sunt trecuta cu 159 ore pt ca orele din ziua de 30 aprilie nu mi le.au pus la calculul orelor pe aprilie. E ok?

Cornel Vasile a scris:

Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Buna seara! Am cateva intrebari legate de zilele libere platite. Eu in aprilie lucrez pe data de 30,fiind zi libera legala. In pontaj orele lucrate pe data de 30 nu le.au pus la calcul. Este legal? Cum se procedeaza avand in vedere ca noua ni se dau zile libere in mai pt ziua de 30 aprilie lucrata. Am inteles ca nu ne.ar calcula orele acelea nici in luna mai. Cum tb sa le calculam in luna aprilie si in luna mai daca iau liber pt data de 30 aprilie?
2. Explicati.mi, va rog, daca eu lucrez si pe 1 mai si mi se da liber tot in luna mai cum tb sa fiu pontata? Cum se calculeaza?
Multumesc
Dar cand ne fac socrii instrainarea tb neaparat sa fie o clauza de intretinere?
Actul de donatie e cel mai ieftin dintre donatie si vanzare cumparare?
Multumesc
Dar pt dezmembrare nu imi trebuie acte? Eu nu am niciun act.... Si un notar mi.a spus ca atata timp cat nu e trecut in cartea funciara nu poate fi impartit
Buna ziua! Socrul meu trebuie sa faca actele pt un teren pe care sunt 2 case (a lui in care locuieste si inca una in care stam noi, adica copilul lui cu sotia), dar vom face pe anexele 1 si 2. Am inteles ca dupa ce facem actele, terenul trebuie instrainat. Va rog sa ma ajutati cu solutia cea mai buna in ceea ce urmeaza. O parte din teren si casa in care sta el va ramane celuilalt baiat al lui, iar partea cealalta de teren si casa in care stam noi ne va ramane noua.... Asa au stabilit ei sa imparta. Ideea e urmatoarea:ce acte putem face pt instrainare pt a putea sa ne lase noua casa fara obligatii, iar casa in care sta el sa i.o lase celuilat copil cu intretinere? Pt ca am inteles ca instrainarea nu se poate face de la inceput si noua si celuilat copil? Adica mai exista vreo varianta mai simpla in afara sa imi faca mie acte pe toate si dupa aceea sa facem alt cadastru cu impartirea si sa ii las eu casa cumnatului meu cu tot cu intretinerea parintilor? Multumesc
Dar cu anexa 1.2 de la primarie nu se poate?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
1. actiune in instanta avand ca obiect uzucapiune
2. rolul il puteti modifica doar dupa ce obtineti hotararea judecatoreasca

Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme...
1. Socrii mei au cumparat de la parinti un teren pe care au facut casa. Actul s.a incheiat prin chitanta dse mana, cu martori, fiind vorba de achizitie inainte de 1989. Ei au cumparat o parte din pamantul parintilor cu acel act, restul pamantului impartindu.se intre frati in urma unei judecati la tribunal. In acel moment, actul de mana luandu.se in conaiderare la tribunal. Problema intervine acum.... Vrem sa facem cadastru si act de vanzare cumparare intre noi si socrii, dar ei au pierdut acel act de mana facut cu parintii lor pt teren... Spuneti.mi,va rog, ce pot sa fac pt a face cadastrul si actul de vanzare cumpare intre noi... De unde sa incep, care sunt pasii...
2. La taxe si impozite rolul este deschis pe numele socrului si al tatalui lui (adica Popescu Ion si Vasile) , care este decedat acum. Se poate modifica rolul astfel incat sa ramana doar socrul meu trecut?
Multumesc anticipat!
Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu o problema. Socrii mei au cumparat de la parinti un teren pe care au facut casa. Actul s.a incheiat prin chitanta dse mana, cu martori, fiind vorba de achizitie inainte de 1989. Ei au cumparat o parte din pamantul parintilor cu acel act, restul pamantului impartindu.se intre frati in urma unei judecati la tribunal. In acel moment, actul de mana luandu.se in conaiderare la tribunal. Problema intervine acum.... Vrem sa facem cadastru si act de vanzare cumparare intre noi si socrii, dar ei au pierdut acel act de mana facut cu parintii lor pt teren... Spuneti.mi,va rog, ce pot sa fac pt a face cadastrul si actul de vanzare cumpare intre noi... De unde sa incep, care sunt pasii... Multumesc anticipat!
Discuție Acte locuinta
Buna ziua!
1. Socrul meu a ridicat o casa in anul 1989 si nu a avut autorizatie de constructie. A platit in 1990 o amenda pt ridicare fara autorizatie si atunci i s.a spus ca acea amenda tine loc si de autorizatie..... El a prierdut acea amenda si vroiam sa stiu daca se mai regaseste undeva pt a putea lua o copie conforma.
2. Vrea sa ne faca acte mie si sotului si vroiam sa stiu unde ma pot informa ce acte are el (primarie sau la taxe si impozite) pt ca el a si cumparat teren, a si mostenit si are si acte facute de mana de la parintii lui, cum se faceau in anii 89....si nu mai stie nici el exacte de acele acte.... Pot afla undeva ce acte are si pe ce anume?