avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Activitate remus.duta

Activitate remus.duta

Buna ziua.Cum se obtine certificatul de producator agricol?As vrea sa vand pepeni in piata
Buna ziua.Vecinul meu a construit casa lui in urma mea.Cu toate ca avea planul de constructie la 1,5m, el a construit la 0,50m. Acum vrea sa modifice acoperisul casei sale,turnand placa de beton si construind mansarda.Pana acum nu m-a deranjat foarte tare pozitia casei lui,cu toate ca am doua geamuri pe latura vecinatatii noastre,dar acum cu mansarda se schimba lucrurile,deoarece o sa-mi ia toata lumina.V-as ruga,avand in vedere ca distanta dintre casa lui si gard este de 0,50m,iar in proiect este de 1,5m,sa ma lamuriti si pe mine daca aceasta actiune este legala.Trebuie sa ia si autorizatie de demolare in vederea turnarii placii de beton,autorizatie de constructie pentru mansarda?In cazul acesta eu ce pot sa fac?Precizez ca toate lucrarile le face cu asa-zisi "meseriasi".Este legal sa lucreze cu oricine gaseste pe strada,neapeland la cineva autorizat?De unde pot face rost de proiectul lui,avand in vedere ca suntem si in litigiu cu picatura de la streasina?In speranta ca nu am pus prea multe intrebari,va multumesc anticipat
Buna ziua.Tatal meu a construit o casa la tara in 1968.La acea data la limita proprietatii,vecinul avea o gradina.In anul 1975,vecinul a construit si el o casa,dar a asezat-o la 50 cm.de gardul despartitor.Dupa ce ca distanta dintre casa lui si gadul despartitor este mica,acum vrea sa construiasca si etaj(cu meseriasi neautorizati).Este legal?Cui trebuie sa ma adresez?Mai am o problema.Acelasi vecin a construit lipit de gard, anexe pe o lungime de 15 metri,dar nu are autorizatie decat ptr.6 metri.Avand si o inaltime de 3.5 metri va dati seama ca este destul de incomod ptr. mine,tinandu-mi foarte multa umbra.Cui trebuie sa ma adresez?Va multumesc.
Discuție recursul
Buna ziua.Am o hotarare judecatoreasca la un proces.Cealalta parte a facut recurs.Dupa doua termene,ne-am trezit ca recursul a devenit apel.Este legal?Si mai am o intrebare.Tot referitor la acest caz.Vecinul meu,printr-o hotarare judecatoreasca, a fost obligat sa-si puna scocuri ptr.scurgerea apei la casa.El a taiat latii de la acoperis,si a impins tiglele cu 10 cm.,deoarece apa curgea la mine.A facut recurs(dupa ce a taiat latii) pe care l-a transformat dupa doua termene in apel,cerand o expertiza.Intrebarea mea este:este legala expertiza in conditiile in care a taiat latii si a impins tiglele?
Buna ziua.Am o problema cu vecinul meu privind picatura la streasina.Vecinul meu are scocuri de scurgere a apei pe toata suprafata casei,mai putin pe latura invecinarii cu mine.Am avut o hotarare judecatoreasca prin care vecinul meu era obligat sa-si puna scocuri ptr. scurgerea apei(apa de pe acoperis se scurgea la mine).Acum el ce face?In loc sa-si puna scocuri,prefera sa taie 10 cm. din latii acoperisului,si sa impinga cu 10cm. tigla,iar acum cere o expertiza.Mentionez ca toata apa se infiltreaza in beciul meu.Ce ma sfatuiti sa fac?Va multumesc.