avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 174 soluții astăzi
Forum Activitate nocturnoblue

Activitate nocturnoblue

Un avocat din Bucuresti mi-a spus ca daca am semnat procesul verbal , (si eu am semnat iar la mentziuni am scris ca voi depune contestatie) faptul ca a gresit o cifra din CNP este nulitate acoperita si nu am sanse de castig in proces. E adevarat ????
Cred ca voi renunta la contestatie avand in vedere ca si orele par a fi acestea :
• Incheiat astazi 03.06.2009 ora 10 :29 in localitatea…. se pare ca 3-ul de aici e totusi 9:(
apoi mai mai jos la descrierea faptei :
In ziua de 03.06.2009 ora 10 :25 , locul ….a savarsit urmatoarele…..
De acum inainte nu mai semnez nici un PV!!!!!!!!
MULTUMESC domnule Cornel Aurelian Vasile !!!

Inteleg sa procedez astfel :
0. Am platit deja :D amenda in termenul de 2 zile lucratoare ...pt orice eventualitate;
1. Intocmesc profesionist o cerere contraventionala motivata, #-ope care o depun in termenul de 15 zile impreuna cu celelalte copii dupa documente la Judecatoria Valcea . Inten'ionez sa o trimit prin posta Trebuie sa mentionez ca am platit amenda si sa cer in caz de reusita restituirea sumei ? Voi primi dovada inregistrarii plangerii tot prin posta ???
2. (Doar????) Dovada inregistrarii plangerii o depun la sectia de politie de care apartine agentul constatator . Pot face acest lucru prin posta ???? Pot sa solicit trimiterea permisului prin posta la o sectie din Bucuresti de unde sa merg sa-l ridic personal ???

Cui mai exact sa ma adresez pt. cerere contraventionala intocmita/motivata profesionist?? Asa se numeste plangerea ???

Doresc sa fiu contactat de cineva dispus sa ma ajute (eventual si telefonic) in redactarea cererii contraventionale

Va multumesc !
Foarte pe scurt va rog sa-mi spuneti
1.ce sanse de reusita am in cazul in care contest un proces verbal intocmit de un politist foarte hotarat dar cu o serie de greseli :
• Incheiat astazi 03.06.2009 ora 10 :23 in localitatea….
apoi mai mai jos la descrierea faptei :
In ziua de 03.06.2009 ora 10 :25 , locul ….a savarsit urmatoarele…..
Pare ca dupa ce politistul a inceput sa scrie procesul verbal ….la 2 minute dupa aceasta am savarsit si eu fapta ??!?
• la completarea CNP-ului a scris gresit antepenultima cifra, adica in loc de 0 a scris 1. Dar in dovada de retinere a permisului l-a scris corect (CNP-ul).
Sunt acuzat ca am depasit o coloana de 6 !!!!!!!!!! masini in zona de actiune a indicatorului DEPASIREA INTERZISA. Polizistul m-a oprit dupa aprox. 1,5 km de la locul pretinsei infractiuni si a pus drept martor, un sofer al unei masini care venea in urma mea . Eram in urcare pe Dealul Negru cu o masina de 125 CP. El cred ca a numarat toate masinile pe care le-a deposit pana sa ajunga la mine si a considerat ca acestea erau coloana.
Sunt din Bucuresti si trebuie sa contest in Valcea,
2. Scad jansele sa castig procesul daca aleg sa se judece “in lipsa ”?

Va multumesc !