avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate anastancu

Activitate anastancu

Răspuns la discuția Diurna in teambuilding?
Multumesc! Aveti o baza legala? (am citit, tot pe acest forum, ca fiind vorba de o delegatie indemnizatia de delegatie ar fi obligatorie - ea nefiind conexa cu cheltuielile suportate in delegatie)
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti in cazul unei deplasari (teambuilding sau similar) in care toate cheltuielile (inclusiv cele cu masa) sunt asigurate, mai trebuie acordata diurna participantilor?
Care este baza legala in oricare din cazuri?

Multumesc!
Legat de modificarile aduse de ordonant 4/iulie 2017:
1. - persoane cu dizabilitati = persoane cu grad de handicap?
2. - scutirea se aplica doar in cazul in care venitul este sub nivelul minim brut garantat?
Multumesc!
Buna ziua,
Mi s-a cerut sa redactez o oferta de angajare in care sa stipulez ca societatea va oferi viitorului angajat un MBA in valoare de x lei, cu conditia sa ramana pentru cel putin 36 de luni in companie.

Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa fac asta?
In oferta doar scriu detaliile de mai sus si apoi, mai tarziu se face act aditional?

Nu cred ca se va dori incadrarea acestui MBA ca beneficiu asimilat veniturilor salariale.

Multumesc mult!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti la modificarea normei de lucru in 32 h/sapt (directorul doreste modificarea normei sale de lucru de la 40 de ore pe saptamana la 32, in asa fel incat vinerea sa nu mai fie la serviciu) ce efecte exista?

Stagiul de cotizare la pensie se calculeaza la fel?
Multumesc!
Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie dificila. O companie din acelasi grup a avut inregistrata o angajata, dar cu un CNP gresit - acesta exista dar nu este al persoanei in cauza.
Partea cea mai delicata este ca aceasta companie intre timp s-a inchis si radiat, iar eroarea a fost descoperita doar ulterior.

Am depus o cerere catre ANAF dar acestia au spus ca nu pot modifica D112 de la o companie inchisa si radiata.
Inteleg punctul de vedere dar totusi acea arhiva exista si trebuie modificata pentru ca stagiul de cotizare pentru pensie nu s-a inregistrat cui trebuie.

Compania noastra este pastratoarea arhivelor companiei radiate.

Va rog sa-mi spuneti daca v-ati mai intalnit cu astfel de probleme si/sau care credeti ca este modalitatea de abordare/rezolvare.

Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu ceva informatii privind plata fondului pentru persoane cu handicap?

Compania noastra a atins 50 de angajati si trebuie sa constituim si sa platim fondul pentru persoane cu handicap.
Prin ce declaratie se declara? (nu apare in D112) si unde anume se plateste...exista un cont anume?

Multumesc!
Răspuns la discuția Prime/beneficii stipulate in CIM
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Prime/beneficii stipulate in CIM
In consecinta, litera J ar trebui sa arate cam asa? (cifrele sunt fictive)

J. Salariul:
1. Salariul de baza lunar brut este de 3000 lei.
2. Alte elemente constitutive:
a) sporuri __________________
b) indemnizatii ______________
c) alte adaosuri ____________
d) acordarea unei prime trimestriale, în conformitate schema de acordare a primei trimestriale, stabilită de către Angajator și semnată de ambele părți, in valoare de pana la 2500 lei, valoare bruta.

Modelul general valabil al CIm nu contine litera " d) ", este in regula daca o creez eu?
Multumesc!
Buna ziua,

Sunt in situatia de a redacta un CIM in care se presupune ca trebuie sa includ si un paragraf despre o prima/un beneficiu trimestrial...in cuantum de pana la suma x.

Se poate? Si daca da....in ce forma pun aceasta informatie in CIM?
Inteleg ca trebuie pus la litera J, dar cum mai exact? din moment ce este vorba de o suma care nu este fixa (are doar limita maxima) si care se poate acorda doar trimestrial.

Multumesc mult!