avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan1987

Activitate bogdan1987

Răspuns la discuția demisie
Vreau si eu un sfat.
Am fost sa imi dau demisia dar nu mi-a fos acceptata si nici nu a vrut sa mi-o inregistreze, apoi am fost si am trimis demisia prin posta cu confirmare. Dupa ce am depus demisia prin posta am fost la administratorul juridic sa intreb cand o sa imi primesc salarile restante si mi-a zis k bani o sa ii iau, dar abia dupa ce iasa firma din insolventa. Este posibil asa ceva ?
Eu am fost angajat dupa ce firma intrase in reorganizare.
Discuție demisie
Buna ziua,
As dori sa aflu si eu rezolvarea la problema mea in urma cu doua luni am fost angajat la o firma aflata in insolventa, si nici pana in ziua de azi nu am primit salariu pe nici una din luni in afara de faptul ca nu sa respectat ce este scris in contractul de munca adica 40 ore pe saptamana eu lucram de la 8 -18 de luni pana duminica deci practic eu nu am avut o zi libera si m-am hotarat sa imi bag demisia dar nu stiu daca imi mai recuperez salariu si nu as mai dori sa stau in preaviz pe motiv ca nu sa respectat contractul. Daca nu vor sa imi dea bani pe ce am lucrat acum pot sa ii dau in judecata si sa imi cer si bani pe ore suplimentare?
poi si ce ma sfatuiti sa fac in cazul acesta presupun k o sa cheltiuesc ceva bani cu datul in judecata eu cum fac sa imi primesc inapoi bani cheltuiti
am vorbit cu un avocat si a zis ca pot obtine daune combinatori 100 ron pe zi . am vorbit cu vechiul propietar si a zis ca el pleaca din tara si nu are timp de actele pentru masina mea asa k o sal dau in judecata si o sa cer daune combinatori . ce parere aveti :(
Pai ziceam sa imi plateasaca cheltuielile de judecata si 1000 euro pt k eu nu mi am mai putut folosi masina sau gasesc eu o motivatie
buna ziua as vrea sa stiu daca pot cere daune in cazul in care il dau in judecata pe vechiul propietar
eu am facut toate actele cu vechiul propietar dar nu am stiut k mai trebuie si fisa fiscala daca stiam k imi trebuie nu ii dadeam toti bani pe masina #-o dupa ce iam facut identificarea am aflat k nu pot sa o inscriu pt k nu am fisa fiscala de la vechiul propietar X-(
Buna ziua
Am si eu o intrebare despre cum pot sa imi inmatriculez masina la financiar deoarece am cumparato acuma si persoana de la care am cumparato nu mia eliberat fisa fiscala , in momentul cand am sunato mia zis k are amenzi si impozitul la masina ne platit . Asi dori si eu sa stiu cum as putea sa procedez in acest caz . Va multumesc