avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate v3ronica

Activitate v3ronica

Buna seara tuturor!

Sint noua aici si incerc sa ma exprim pe intelesul tuturor. Problema mea este urmatoarea: mama mea si parintii ei au cumparat un loc de veci impreuna. Intre timp au murit toti dar mama a fost ingropata in alt loc de veci,deci in locul cu parintii ei a ramas un loc liber, unde acum urmeaza sa fie ingropata matusa mea care e pe moarte. Tata imi spune ca trebuie sa-i trimit o hirtie ca eu renunt la succesiunea din partea mamei si fratele meu la fel,caci altfel n-o pot ingropa pe matusa mea(normal: locul apartine mamei mele). Dar daca noi ( fratele si eu) renuntam,inseamna ca tata ramane cu totul si (desi nu stim ce are efectiv in afara de un apartament),la ce ne putem astepta? Dupa zisele tatalui acum 15 ani,numai un copil de-al meu(eu am trei) si un copil de-al fratelui(el are doi) sint nominati in testament.....deci eu si fratele nu sintem mostenitorii? Atunci nu trebuie nici act de renuntare ? Nu cunosc legile dar as fi foarte recunoscatoare daca cineva ma poate sfatui in acest caz....penibil.Fratele si eu sintem foarte darnici si nu vrem sa creem o situatie penibila.