avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 153 soluții astăzi
Forum Activitate danapetcu

Activitate danapetcu

Buna ziua,
doresc sa infiintez o SRL, unde pot sa fac angajari iar personalul angajat de mine sa lucreze pentru o alta firma in Germania, prin delegare. Intre cele doua societati va exista un contract. Intrebarea mea este, ce obiect principal de activitate trebuie sa aiba firma mea? Nu doresc sa fiu agent de munca temporara. Exista alta varianta legala? Ce autozizari trebuie obtinute? In speranta ca se intelege ce nelamuriri am, va multumesc pt raspunsuri!
Buna seara!
Sunt asociat si salariat intr-o firma, asociat si administrator in alta firma, asociat unic si administrator in alta firma. Va rog frumos sa-mi spuneti, daca pot beneficia de concediu pentru crestere si ingrijire copil pana la 2 ani si sa raman asociat si administrator in continuare. Va multumesc mult, o seara placuta!
Buna ziua!
Daca sunt in somaj, pot sa ma angajez cu contract de munca cu timp partial(4 ore/zi), sal. brut 360 lei, fara sa mi se suspende indemnizatia de somaj? multumesc!
Buna ziua!
Am pierdut carnetul de munca in momentul in care aveam dosarul pregatit pentru depunere la casa de pensii pentru pensie de invaliditate. Erau facute toate inregistrarile, inclusiv ultimul loc de munca si ITM. Dupa publicarea pierderii in Monitorul Oficial, cine trebuie sa faca duplicatul si toate inregistrarile, tinand cont ca am copie dupa carnetul pierdut.
Multumesc!
Răspuns la discuția Pensionare medicala
multumesc frumos!
Buna seara! Va rog frumos sa-mi spuneti si mie dupa cate zile de concediu medical se poate prezenta persoana respectiva la comisia pentru pensionare medicala?
Va multumesc!
Buna seara! Ma bucur ca am reusit si eu sa intru pe acest forum pe care il consider foarte interesant si util. Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum se acorda sp vechime inainte de anul 1989: era cumva la vechimea neintrerupta in munca? adica trebuia ca beneficiarul sa nu aiba intrerupere in muca, sa se fi transferat in interesul serv, etc?
Am pe cineva, care la data de 08.07.1986 a fost suspendat din functie cf. art.16din Legea 1/1970 si incetat activitatea.
A fost angajat apoi la data de 01.03.1990. Dupa ultima angajare(1990), cand a avut dreptul la spor de vechime si pentru ce vechime totala si care era procentul? Va multumesc mult!