avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate valisanda

Activitate valisanda

Buna ziua. Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, cu 3 apartamente pe palier iar la etajul 4 se afla 2 apartamente si intrarea in podul situat deasupra apartamentului de la etajul 3. As dori sa stiu daca acesta este bun comun si pt ceilalti locatari si daca cel care locuieste la etajul 3 are drept asupra lui. El a vandut recent apartamentul cu 4 camere iar cel care a cumparat s-a apucat de construit in pod, care este din constructie si este inalt permitand acest lucru. Mentionez ca cel care a vandut este administrator, avand asociatie pe scara formata din cele 14 apartamente existente. Multumesc
Discuție Infiltratii apa
Stau la etajul4 , care din pacate este si ultimul. Exista infiltratii de apa de la topirea zapezii sau atunci cand ploua. Asociatia este constituita la nivel de scara de bloc si are in componenta 14 apartamente. Stiu ca ar trebui sa contribuie toti vecinii la refacerea izolatiei in functie de cota indiviza a fiecaruia, dar care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez eu pentru a strange banii necesari,. Multumesc.
Animalele de companie ( cainii) la un bloc turn se trec la intretinere sau se platesc ceva pentru ele?
Cum imi pot lua banii inapoi pe care banca la care am contul de salarii
mi i-a virat catre o alta banca la care am estanta, bani pe care au zis ca nu ii vor vira . Acest rest de bani reprezinta o treime din salariul care mi-a fost pus in cont, salariu care este deja injumatatit prin alte propriri direct de angajator. Mentionez ca am dus bancii o adeverinta semnata,parafata de catre angajatorul care este bugetar si in care se arata ca mi se opreste deja jumatate din salariu. Banca nu a vrut sa-mi ia in considerare acest lucru dandu-mi o copie dupa hartia de la executor, executor care nu a facut inca nici o adresa catre angajator referitor la o eventuala proprire. Am intrat acum in a 3 a luna in care banca imi opreste acesti bani, de care am mare nevoie avand de achitat un credit ipotecar.
Imi mai pot recupera acesti bani sau nu' ? Daca da ce ar trebui sa fac?
Discuție sediu firma
Se mai poate face un sediu social a unei firme pe un apartament cu 2 camere, pe care au mai fost facute 2 sedii sociale a unor firme, una inca in functiune iar una radiata?


Cum sa procedez impotriva unei banci ( banca la are am contul de salariu) care imi retine 1/3 din salariul asupra caruia se aplica deja o retinere de 1/2, care nu a vrut sa ia in seama dovada data de catre angajator( institutie bugetara), conform careia se arata ca salariul are deja o retinere de 1/2 din el. Mentonez ca angajatorul a trimis catre executorul respectiv ( executor al altei banci) dovada de retinere, dar nu s-a primit nici un raspuns. Banca retine in urma venirii unei hartii cu titlu executoriu, dar venita dupa injumatatirea salariului.
Mentionez ca sunt in a 3 luna in care se va face aceasta retinere, deci numai poate fi vorba de acea contestatie care trebuia facuta la 15 zile.

As dori un raspuns daca se poate cat mai complet sau ce variante pot sa mai existe.
Multumesc mult
Au trecut cele 15 zile, intru acum in a 3 luna in care va face retinerea. La acea data nu eram in tara, banca neputand prin telefon sa-mi dea unele detalii
Cum sa procedez impotriva unei banci ( banca la are am contul de salariu) care imi retine 1/3 din salariul asupra caruia se aplica deja o retinere de 1/2, care nu a vrut sa ia in seama dovada data de catre angajator( institutie bugetara), conform careia se arata ca salariul are deja o retinere de 1/2 din el. Mentonez ca angajatorul a trimis catre executorul respectiv ( executor al altei banci) dovada de retinere, dar nu s-a primit nici un raspuns. Banca retine in urma venirii unei hartii cu titlu executoriu, dar venit dupa injumatatirea salariului.
Angajatorul stie, nu el efectueaza acea retinere ci banca unde am cardul de salarii, cu toate ca i s-a aratat ca se retine 1/2 din salariu de catre angajator , banca continua sa-mi retina inca 1/3 din ce ramane.
Este cu titlu executoriu . Dar daca din salariu se opreste 1/2, retineri operate inainte de aparitia titlului executoriu, imi mai poate opri 1/3 din jumatatea de salariu ramasa?