avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reduceri comerciale - OMF 1752/2005
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reduceri comerciale - OMF 1752/2005

La art. 54, alin. (2) scrie: 'Reducerile comerciale acordate de furnizor nu fac parte din costul de achizitie.
Sa intelegem de aici ca daca furnizorul imi scrie pe factura un pret si mai jos apare cu minus un discount, atunci eu nu pot inregistra stocul de materii prime la pretul net?
Cel mai recent răspuns: felicia ratiu , utilizator 16:17, 15 Februarie 2007
ba da poti sa inregistrezi marfa la pretul diminuat cu discountul .
Si atunci cand se aplica articolul de mai sus?
Cand vine ulterior reducerea comerciala pe o factura separata?
Si atunci cand se aplica articolul de mai sus?
Cand vine ulterior reducerea comerciala pe o factura separata?
da, asa este
Dar totusi nu este foarte clar. Ce alte acte normative clarifica aceasta problema? Sau de unde pot trage concluzia ca acel aliniat din 1752 se refera numai la reducerile comerciale sosite ulterior prin factura distincta in rosu.

Alte discuții în legătură

Inregistrare discount teo.madalina teo.madalina Cum inregistrez discountul acordat de furnizori în Baza facturii ? (pe factura apare cu semnul minus , discount ) (vezi toată discuția)
Noile conturi 609 si 709? Annamaria Bajko Annamaria Bajko Buna seara! Am o intrebare in legatura cu conturile 609 si 709.Aceste conturi functioneaza invers fata de 667 si 767???Pana acuma sconturile acordate am ... (vezi toată discuția)
Intrare 0 mona rogoz mona rogoz Am urmatoarea situatie factura 1 ; cutii 6 la 2.5 ron factura 2;cutii1 la 0 ron Cum fac inregistrarea va multumesc (vezi toată discuția)