Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Eliberare diploma de licenta de la Universitatea Spiru ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Eliberare diploma de licenta de la Universitatea Spiru Haret

Buna ziua,

Sunt absolvent al Facultatii de Drept si Administratie Publica din Bucuresti,specializarea Drept,din cadrul Universitatii Spiru Haret,durata studiilor 4 ani,promotia 2008, si al examenului de licenta din februarie 2009,la Centrul Tehnologic Suceava,conform adeverintei nr.293/23.02.2009.Va rog sa ma ajutati in demersurile mele de a ridica diploma de licenta de la Universitatea Spiru Haret.

Mentionez ca,incepand cu 01.02.2010, am incercat sa aflu informatii despre eliberarea diplomei de la Biroul Juridic,Biroul de Eliberari Diplome si de la Secretariatul General al Universitatii Spiru Haret.De la toti angajatii cu care am intrat in contact am primit numai raspunsuri care se concluzioneaza in urmatoarea fraza: “Nu am primit inca de la Ministerul Educatiei formularele pentru tiparirea diplomelor,urmeaza sa le primim insa nu stim cand.”
Diploma de licenta imi este necesara pentru angajarea la Ministerul de Justitie,functia executor bancar.
Am trimis o cerere si la Ministerul Educatiei insa nu am primit deocamdata raspuns.
Care ar fi demersurile pentru a intra in cel mai scurt timp in posesia diplomei?
adeverinta ce o aveti este suficienta pentru angajare.. se pare ca e o problema cu cei ce au facut invatamant la distanta la spiru haret..si din acest motiv se intarzie eliberarea diplomelor
Datele facultatii urmate de dvs. sunt:

ZI- Acreditare CNEAA 2000 (TREBUIA DEPUS DOSAR DE EVALUARE PERIODICA)
Autorizare FR 2003 (TREBUIA DEPUS DOSAR DE ACREDITARE)

Conform cu [ link extern ]

Deasemenea consultati documentul: [ link extern ]

Vedeti problemele Universitatii Spiru Haret descrise pe larg pe Wikipedia: [ link extern ]

Azi Curtea de Apel Bucuresti a discutat situatia universitatii cu privire la hotararile guvernului 749 si 943 din 2009. Aveti vreo stire in privinta verdictului? MECT a facut recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Vedeti despre imprimarea diplomelor pentru Spiru Haret: [ link extern ]
tgeorgescu, utilizator
buna ziua.Sunt absolventa a facultatii de psihologie forma de ID din cadrul universitatii spiru haret,cu licenta luata in 2009.am dorit sa merg la pretransfer in invatamant si mi s-a spus ca nu mi se ia in considerare adeverinta de facultate caci nu este acreditata,cu toate ca anul trecut au fost luate in considerare.acum mi s-a spus de catre jurist ca diploma e cam degeaba caci nici macar la salarizare nu ar trebui sa fiu platita cu studii superioare de scurta durata si ca directorul ma plateste pe propria raspundere.cum se poate ca atata timp cat pe diploma sau adeveruinta nu scrie ca am dfacut facultatea la id sa nu se ia in considerare?Daca este asa ce am de facut?am facut o facultate degeaba?cine ne despagubeste?as putea da facultatea in judecata sau inspectoratul scolar?ce e de facut?va multumesc.
In ce priveste psihologia, Facultatea de Sociologie-Psihologie de la Universitatea Spiru Haret, disciplina psihologie, specializarea psihologie, cursuri de zi, a fost acreditata de CNEAA in 2003. Conform guvernului roman, solutia ar fi sa dati admitere la o facultate de psihologie acreditata, sa faceti cursurile considerate necesare pentru absolventii de la Spiru Haret si sa dati acolo examen de licenta. Problema se judeca in continuare in tribunale, asa ca nu s-a decis inca cine are dreptate. In tot cazul, conform legii o facultate/specializare neacreditata si neautorizata temporar nu poate fi recunoscuta de statul roman.

Vezi [ link extern ]
tgeorgescu, utilizator
Buna ziua!
Si eu am terminat anul trecut Spiru Haret, Marketing si Afaceri Ec.Int, specializarea Afaceri Internationale, ID, 3 ani (2006-2009), Bucuresti.
In toamna am fost admisa, in urma examenului, la un master la o universitate de stat, forma de invatamant "zi". Mi s-au cerut, evident, mult mai multe documente la dosarul de admitere, fata de cele solicitate celorlati candidati. In prezent, exista la dosar acea adeverinta de licenta, care este valabila pana la eliberarea diplomei. Intru deja in cea de-a doua sesiune....ce sa inteleg din ce spuneti Dvs.anterior? Ca fac un masterat la "Stat", degeaba? In cazul in care nu se vor elibera diplomele cu antetul Ministerului, ce solutii exista, juridic vorbind? Nu este posibil ca dupa atata munca sa-si bata cineva joc de tine in halul asta... iar tu sa stai nepasator. Cine este de vina pentru aceasta situatie?
Multumesc frumos pentru raspuns.