Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit 2010 - pfa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit 2010 - pfa

Buna ziua,
Luna aceasta am finalizat actele pentru infiintarea unui cabinet de psihologie, inclusiv obtinerea C.I.F. Impozitul pt. anul 2010 se plateste anticipat? In caz afirmativ, pana la ce data?
Cu respect!
Dupa ce obtii CIF de la REGISTRU' trebuie sa mergi la ADMINISTRATIA FINANCIARA de unde apartii si acolo iti da o " declaratie de impunere" pe care scrie asa : ( exemplu)

20 lei platibili pana la 15 martie
20 lei platibili pana la 15 iulie
20 lei platibili pana la...

Astia ii poti plati pe toti odata , pe rand ,la termenul spus de ei, sau la sfarsit de an sau cand vrei dar cu penalizare... Bafta...
dorelushu, utilizator
@psih - Mergeti la Administratia Financiara si depuneti Declaratia 200 privind veniturile pe care le estimati pentru anul in curs. Declaratia se poate descarca gratuit de pe site-un ANAF si se depune in 2 exemplare. Pe baza acestei declaratii Administratia Financiara emite Decizia de impunere in care se precizeaza atat impozitul de achitat cat si termenele de plata.

@dorelushu: Eu stiam ca CIF-ul se obtine de la Administratia Financiara, nu de la Registrul Comertului. Eu de acolo l-am obtinut!
Declaratia 220 privind venitul estimat se depune in 15 zile de la autorizare.
Cand???
Eu l-am luat in decembrie 2009.Daca l-ai luat inainte de data asta nu este imposibil sa-l fi luat de la ADM.FIN.
Astia schimba legile cum si cand vor. Ce conteza ca umbla contribuabilul ca bezmeticul sa-si scoata actele.
Pe baza inregistrarii la Administratia Financiara am obtinut Certificatul de Inregistrare Fiscala in septembrie 2009.
Cred ca faci confuzia dintre CUI/CIF si J, acesta din urma reprezentand numarul de ordine de la Registrul Comertului.
ContSters24933, utilizator