Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort - sentinta definitiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort - sentinta definitiva

Buna ziua.
Am avut procesul de divort, a venit sentinta definitiva si am facut ambii o declaratie legalizata la notar pentru a renunta la apel si s-a hotararea este de ieri irevocabila.
Intrebarea mea este urmatoarea: sotia mea vrea sa vina impreuna cu copilul nostru acasa dar avocatul ei ii spune ca nu are voie sa vina de ce?
Un asemenea raspuns vi-l poate da doar avocatul sotiei, in caz in care sotia nu cunoaste detalii.
Dupa pronuntarea hotararii, partea poate renunta in instanta la calea de atac, facandu-se aratare despre aceasta intr-un proces-verbal, semnat de presedinte si de grefier. Renuntarile se pot face si in urma, prin infatisarea partii inaintea presedintelui sau prin inscris autentic.

Poate nu a depus renuntarea la instanta!
Am fost impreuna si am depus acele declaratii si am asteptat tot impreuna pana s-au legalizat sentintele cu hotarare irevocabila.
Eu nu inteleg de ce nu o lasa acest avocat sa vina in fosta locuinta?
cum adica n-o lasa sa vina avocatul la fosta locuinta ?
Nu stiu asa mi-a spus ca nu o lasa avocatul sa vina acasa.
Daca stiam mai multe va spuneam.
Dar hotararea e definitiva si nu mai vad nici o piedica de ce nu ar putea veni acasa.