avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recurs impotriva sentintei penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recurs impotriva sentintei penale

Am fost parte vatamata intr-un proces penal.Dosarul a fost trimis in instanta pentru comiterea in coautorat a infractiunii de lovire si alte violente,prev. si ped. de art 180 alin.2 din CP,cu aplicarea art.75 lit.a CP,in mai 2009(dintr-un grup au fost trimisi doi).Dupa vreo sapte termene,in care au fost date solutii de tot rasul,ba apaream ca inculpat si am cerut o amanare,ba inculpatul deja audiat la celalalt termen lipsea si iar s-a cerut amanarea si multe altele pe data de 15.04. 2010 s-a dat pronuntarea.Am fost si am vazut condica unde judecatorul a considerat ptr.cei doi ca MERITA urmatoarele pedepse:
pentru primul:3 luni cu suspendare si 300 lei daune morale in solidar cu celalalt inculpat.
pentru al doilea:amenda penala de 1500 lei.
Doresc sa mentionez urmatoarele aspecte:
-in 2007 am fost tarat,batut intr-un gang de mai multi indivizi.
-am depus plangere la politie
-am depus plangere ptr. tergiversare ca nu mai ajungea dosarul in instanta
-am depus la dosar raportul de expertiza medico-legal;Am avut 16-18 zile ingrijiri medicale
-am avut doi martori pe care i-a audiat politia,procurorul,judecatorul care au con firmat ca erau prezenti cand indivizii m-au batut.
-inculpatii nu au avut decat un martor/mama unuia dintre ei care a trebuit sa spuna daca la ora producerii incidentului inculpatul se afla in casa,alti martori nu au dorit sa fie AUDIATI!
-la ultimul termen judecatorul ,cu toate ca procurorul s-a opus ,a audiat martorul unuia dintre inculpati(ca fiind tata vitreg) si care in ultima instanta a sosit in tara ptr. ca lucreaza in Italia,care de fapt in toate termenele date, inculpatii nu i-au pronuntat macar odata numele ca ar avea act de incident si nici nu au dorit audierea lui.Nu am avut timp sa ma opun!
Acum va rog din suflet sa-mi spuneti cand voi lua act de hotarare(ptr. ca nu a fost inca redactata),daca mi se va comunica acasa(fiind dosar penal) si care este termenul de depunere a motivelor recursului de la comunicare(daca mi se va comunica).Si fiindca nu am avocat va rog daca se poate, cum pot cere in termeni juridici,pedeapsa maxima (conf. incadrarii) si daunele morale pe care eu le-am cerut.Considerati ca judecatorul a incadrat corect acesta fapta?

Nu pot sa cred ca se intampla asa ceva in justitia romana!
Nu am voie sa dau numele judecatoriei unde s-a judecat cazul,dar nu am crezut vreodata sa vad asa ceva.........CIRC!
Am uitat sa specific ca cei doi sunt cunoscuti cu antecedente penale si chiar in anul 2009 au fost retinuti ptr.scandal(ultraj)
Cu stima!


Violeta
Declarati recurs si ulterior veti merge la arhiva sa vedeti hotararea judecatoreasca.
Insa o veti gasi dupa ce pleaca dosarul la instanta de recurs.
Dupa redactarea hotararii dosarul pleaca repede la instanta de recurs.

avocat Claudiu Lascoschi
Avand in vedere ca ati fost prezenta la cel putin un termen de judecata termenul de recurs curge de la pronuntare si este de 10 zile. Acest lucru inseamna ca de la data la care solutia a fost trecuta in condica de sedinta, aveti la dispozitie 10 zile sa declarati recurs. Nu asteptati hotararea acasa, pt. ca in penal este alta procedura de declarare a caii de atac decat in civil.
Motivarea recursului o veti putea face pana la primul termen
Din datele relatate rezulta ca aveti motive de apel( inteleg ca pronuntarea a fost in fond, la judecatorie). Puteti sa propuneti probe noi, daca veti considera si mai ales daca inculpatii au antecedente, verificati cazierul. Apelul il puteti depune inainte de comunicare, urmand ca dupa comunicarea hotararii sa depuneti motivele de apel, in termen.
Apelul il depuneti la judecatorie. Consultati totusi un avocat.
conform art. 385 ind.1 alin.1 lit. d ind.1 c.pr.pen calea de atac este recursul si nu apelul
Recurs am facut la sentinta nr...........

pe mine ma intereseaza daca prin motivele pe care le depun ,pot demonstra ca ei trebuie sa primeasca maximul pedepsei!
un avocat costa f. mult si nu inteleg daca eu sunt partea vatamata de ce sa mai cheltui bani ,cand instanta de judecata trebuie sa-si faca datoria!
cu stima! Violeta

Alte discuții în legătură

Martor cercetasa cercetasa cand partea vatamata aduce un nou martor in recurs la tribunal la 3 ani de la producerea infractiunii de loviri si alte violente cat de credibil este ... (vezi toată discuția)
Achitare cercetasa cercetasa sunt cazuri de achitare in speta loviri si alte violente (vezi toată discuția)
Recurs cercetasa cercetasa s a terminat recurs la tribunal loviri si alte violente procurorul a cerut respingerea recursului partii vatamate si acceptarea recursului meu ca si ... (vezi toată discuția)