Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Un subiect mai delicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Un subiect mai delicat

La noi in firma au fost facute angajari in 2007..2008 dupa alte criterii decat cele ortodoxe..zic eu...pt ca..un tehnician are salaruil dublu fata de un manager de proiect..un inginer supervizor de santier are salariul 1,5 fata de manager de proiect....in concluzie vreau sa cer in instanta o recorelare a salariului pe criterii de competenta ..ierarhic..vechime in munca...obiective ...

Care este procedura..si ce trebuie sa arat in instanta..

Multumesc
Cred ca sansele de izbanda sunt minime, pentru ca fiecare salariat isi negociaza salariul cu conducerea firmei.
Nu cred ca poate cineva din conducerea vreunei societati sa fie tras la raspundere pentru ca a ales sa acorde un salariu mai mare unui tehnician decat unui manager de proiect.
In plus, salariile sunt confidentiale.
Daca lucrati la o societate bugetara s-ar putea discuta, insa daca lucrati la o societate privata, salariile se stabilesc prin negociere intre salariat si angajator. S-ar putea contesta salariile stabilite sub plafonul minim inscris in contractul colectiv de munca la nivel de societate, ramura sau in cel national.
Este vorba de o societate privata cu capital fr..aici e vorba de noi romanii angajati...pt ca ai lor au sal de 7000E.,.si .........
Puteti cere renegocierea salariilor, sau incheierea unui contract colectiv de munca daca nu aveti (in cazul in care societatea are mai mult de 21 de salariati), in care sa prevedeti o crestere a salariilor. Mai multe, nu cred, deoarece salariul se negociaza, angajatorul fiind doar obligat la plata unui salariu minim.
Va multumesc, avem un contract colectiv de munca..si ca nr de angajati ..suntem peste 1500..sindicatul este manipulat de partonat....mai bine zis..patronatul indeparteza anumite articole din codul muncii care ajuta angajati..prin contractul colectiv de munca pe unitate..deci..un sindicat este forma mascata a patronatului ....iar anumiti angajati se bucura cand afla ca au sindicat....