Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Delegare atributii FP
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Delegare atributii FP

Unui FP trebuie sa i se intocmeasca decizie de delegare unor atributii ale unui curier(personal contractual).
Oare nu intram in incompatibilitate cf. Legii 161??
Un FP poate prelua atributiile unei pers . contractuale??
Aveti vreun model de decizie??
Bineinteles ca o asemenea decizie nu poate fi emisa, s-ar incalca prevederile art. 94, alin. (2) din Legea nr. 161/2003!

Art. 94 – Legea nr. 161/2003
(2) Funcţionarii publici nu pot deţine alte funcţii şi nu pot desfăşura alte activităţi, remunerate sau neremunerate, după cum urmează:
a) în cadrul autorităţilor sau instituţiilor publice.
Buna ziua !
Art. 45 din lege a188/1999, r , prevede
(1) Functionarii publici raspund, potrivit legii, de indeplinirea atributiilor ce le revin din functia publica pe care o detin, precum si a atributiilor ce le sunt delegate.
(2) Functionarul public este obligat sa se conformeze dispozitiilor primite de la superiorii ierarhici.
(3) Functionarul public are dreptul sa refuze, in scris si motivat, indeplinirea dispozitiilor primite de la superiorul ierarhic, daca le considera ilegale. Daca cel care a emis dispozitia o formuleaza in scris, functionarul public este obligat sa o execute, cu exceptia cazului in care aceasta este vadit ilegala. Functionarul public are indatorirea sa aduca la cunostinta superiorului ierarhic al persoanei care a emis dispozitia astfel de situatii.
Avand in vedere prev. mai sus mentionata decizia este legala , inmasura in care se respecta legea si pregatirea profesionala a functionarului public.
In legatura cu incidenta legii 161/2003 , nu exista caz de incompatibilitate intrucat FP preia atributii delegate de seful ierarhic si nu indeplineste si functia contractuala respectiva .
adrianmarin a scris:
Avand in vedere prev. mai sus mentionata decizia este legala , inmasura in care se respecta legea si pregatirea profesionala a functionarului public.

Era vorba despre un functionar public, pe de o parte, si despre atributiile specifice unui curier, pe de alta parte. Deci nu se poate discuta despre respectarea pregatirii profesionale a functionarului public. Nu voi intelege niciodata de ce se confunda activitatea specifica functiei publice cu orice alte activitati dintr-o institutie publica.

Art. 2 din Legea nr. 188/1999 precizeaza clar care sunt activitatile desfasurate de functionarii publici care implica exercitarea prerogativelor de putere publica, caci asta inseamna functie publica.

adrianmarin a scris:
In legatura cu incidenta legii 161/2003 , nu exista caz de incompatibilitate intrucat FP preia atributii delegate de seful ierarhic si nu indeplineste si functia contractuala respectiva .

Daca functionarul public se va afla in aceasta situatie, il sfatuiesc sa sesizeze ANI si sa atace in contencios actul administrativ. Eu asa as proceda, chiar daca este criza in Romania, sau mai bine spus tocmai pentru ca este!

De prea mult timp este criza in institutiile publice, care habar n-au ca, in privinta activitatii functionarilor publici, in primul rand trebuie sa respecte Legea nr. 161/2003, si dupa aceea sa delege atributii care n-au legatura cu functia publica.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Gabriela Pintea a scris:

Era vorba despre un functionar public, pe de o parte, si despre atributiile specifice unui curier, pe de alta parte. Deci nu se poate discuta despre respectarea pregatirii profesionale a functionarului public. Nu voi intelege niciodata de ce se confunda activitatea specifica functiei publice cu orice alte activitati dintr-o institutie publica.

Art. 2 din Legea nr. 188/1999 precizeaza clar care sunt activitatile desfasurate de functionarii publici care implica exercitarea prerogativelor de putere publica, caci asta inseamna functie publica.
Daca functionarul public se va afla in aceasta situatie, il sfatuiesc sa sesizeze ANI si sa atace in contencios actul administrativ. Eu asa as proceda, chiar daca este criza in Romania, sau mai bine spus tocmai pentru ca este!

De prea mult timp este criza in institutiile publice, care habar n-au ca, in privinta activitatii functionarilor publici, in primul rand trebuie sa respecte Legea nr. 161/2003, si dupa aceea sa delege atributii care n-au legatura cu functia publica.

Stimata doamna Gabriela Pintea , va aflati intr-o mare eroare facand aceste remarci si iata de ce :
Legea 188/1999 , r2, prevede la art. 111. - (1) Autoritatile si institutiile publice care au prevazute in statele de functii posturi de natura contractuala, care presupun exercitarea unor atributii dintre cele prevazute la art. 2 alin. (3), au obligatia de a stabili functii publice in conditiile art. 107.
Per a contrario
, pt a fi numit functionar public sau a indeplini o functie publica nu trebuie sa prestezi numai activitati din cele prevazute de art. 2 , ci poti presta si alte activitati (specifice personalului contractual) . De altfel , in toate avizele ANFP se solicita pt acordare aviz ca minim 70% din activitatile inscrise in fisa postului sa fie din cele prevazute de art.2 din Legea 188/1999 , r2.
Pe cale de consecinta , asa cum am precizat anterior , in masura in care delegarea se face de seful ierarhic conf. art. 45 din Legea 188/1999 , r2 , chiar si cu atributii specifice personalului contractual (curier) , dar in limita a max 30% atributii de natura contractuala (apropo , chestia aceasta este atat de subiectiva incat nu stiu cine poate calcula si mai ales cum se calculeaza exact ) , poate sa se duca si la ANI si sa se plimbe si in instanta poate poate asa reuseste sa-si bata cuie in talpa mai bine .
Criza e una , dar necunoasterea legii e alta ....:belay:
Adrian Marin, Consilier juridic
legea nr.188/1999
" ART. 2
ART. 2
(1) Funcţia publică reprezintă ansamblul atribuţiilor şi responsabilităţilor, stabilite în temeiul legii, în scopul realizării prerogativelor de putere publică de către administraţia publică centrală, administraţia publică locală şi autorităţile administrative autonome.
(2) Funcţionarul public este persoana numită, în condiţiile legii, într-o funcţie publică. Persoana care a fost eliberată din funcţia publică şi se află în corpul de rezervă al funcţionarilor publici îşi păstrează calitatea de funcţionar public.
(3) Activităţile desfăşurate de funcţionarii publici, care implică exercitarea prerogativelor de putere publică, sunt următoarele:
a) punerea în executare a legilor şi a celorlalte acte normative;
b) elaborarea proiectelor de acte normative şi a altor reglementări specifice autorităţii sau instituţiei publice, precum şi asigurarea avizării acestora;
c) elaborarea proiectelor politicilor şi strategiilor, a programelor, a studiilor, analizelor şi statisticilor necesare realizării şi implementării politicilor publice, precum şi a documentaţiei necesare executării legilor, în vederea realizării competenţei autorităţii sau instituţiei publice;
d) consilierea, controlul şi auditul public intern;
e) gestionarea resurselor umane şi a resurselor financiare;
f) colectarea creanţelor bugetare;
g) reprezentarea intereselor autorităţii sau instituţiei publice în raporturile acesteia cu persoane fizice sau juridice de drept public sau privat, din ţară şi străinătate, în limita competenţelor stabilite de conducătorul autorităţii sau instituţiei publice, precum şi reprezentarea în justiţie a autorităţii sau instituţiei publice în care îşi desfăşoară activitatea;
h) realizarea de activităţi în conformitate cu strategia de informatizare a administraţiei publice."
va rog sa observati ca nu mai exista si o litera " i" care sa spuna " si alte activitati"
Gaselnita cu 70 % e atat de interpretabila, incat nici nu merita sa fie luata in discutie.
Exemplu: pentru buna indeplinire a activitatii sale , care implica exercitarea prerogativelor de putere publica, un functionar public, trebuie sa mai raspunda si la telefon, sa-si arhiveze documentele produse la nivelul compartimentului, etc.
In concluzie, subscriu la opinia exprimata de userul @gabriela pintea :)
mihaicalinescu2005, utilizator