Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de invaliditate gradul III
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de invaliditate gradul III

Un salariat are decizia de pensionare , gradul III de invaliditate
1.In cazul in care el vrea sa lucreze cele 4 ore pe zi, firma este obligata sa-l pastreze?
2. Daca nu vrea sa mai lucreze cele 4 ore la care are dreptul cum ii inchid carnetul de munca ?
Gradul de invaliditate ii da dreptul sa lucreze 4 ore dar nu este o obligatie si pentru firma sa-l mentina mai cu seama daca nu are locuri de munca unde se poata lucra 4 ore. Incetarea se face pe motiv pensionare art.56 d).
ContSters42179, utilizator
stromelectro a scris:

Un salariat are decizia de pensionare , gradul III de invaliditate
1.In cazul in care el vrea sa lucreze cele 4 ore pe zi, firma este obligata sa-l pastreze?
2. Daca nu vrea sa mai lucreze cele 4 ore la care are dreptul cum ii inchid carnetul de munca ?

1. Continuarea activitatii se face numai cu acordul angajatorului ... chiar daca salariatul ar vrea fara acordul angajatorului nu-si poate continua activitatea.

2. Incetarea are ca temei art.56 lit.d C.mun.
De la ITM am primit recomandarea sa-i inchid cartea cu art.65(1) din C.M.in cazul in care pensia ii va fi sistata peste 6 luni sa aiba dreptul de somaj
Puteti sa-mi sugerati cum?
In cartea de munca am operat propunerea pentru pensie de invaliditate gr. III
In ce perioada mai pot pot sa-i dau atunci preavizul ?
El are concediu medical pana in 30.06.2010
:-/ Eu nu vad legatura dintre art. 56, alin. (1), lit. d) din Codul muncii si pensia de invaliditate. Nu e niciuna (legatura, adica).

ART. 56
Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
.........................................................
d) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.
1.In cazul in care el vrea sa lucreze cele 4 ore pe zi, firma este obligata sa-l pastreze?
Raspuns:
Firma nu este obligata sa il pastreze cu 4 ore. Dar, nu poate inceta un CIM de 8 ore prin pensionare daca prin decizia asupra capacitatii de munca are dreptul la 4 ore .
In acest caz, firma ii modifica prin act aditional durata muncii (si eventual alte elemente din CIM) si urmeaza procedura de concediere incetandu-i CIM conf art 65(1)/C muncii

2. Daca nu vrea sa mai lucreze cele 4 ore la care are dreptul cum ii inchid carnetul de munca ?

Raspuns:
In acest caz se inregistreaza in carnetul de munca urmatoarele modificari:
- Schimbat durata muncii la prg de 4 ore, continua activ in baza aceluiasi contract
(prin act aditional)
- Incetat CIM conf art 55 lit (b)/ C muncii (conf cererii salariatului)
Bruta, utilizator