avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ultimele norme metodologice de aplicarea legii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ultimele norme metodologice de aplicarea legii 230/6.7.2007

statutul unei asociatii de proprietari infiintata in 2002, ar trebui modificat dupa ultimle norme metodologice de aplicare legii 230/2007? este adevarat ca in prezent nu mai exista plafon de cassa, care l-ar indreptatii pe administrator sa tina toti banii din fondul de rulment,, si fondul de reparatii, in posesia lui, pe motiv ca CECul percepe comisioane mari la orice miscare de bani? si ca dobanda de la CEC nu se mai imparte proportional cu depunerile proprietarilor??:(
Daca anumite prevederi din statut sunt de natura sa va incomodeze activitatea si sunt contrare legii 230/2007 si normelor de aplicare trebuie sa modificati statutul.
Nu mai exista plafon de casa conform Hotararii 2185 din 30 noiembrie 2004. Dar acest lucru "nu-l indreptateste" pe casier sa tina toti banii acasa la el. Comitetul, presedintele si cenzorul pot stabili o limita. Banii daca se tin in cont la banca pot produce cat de cat o mica dobanda care sa acopere macar o parte din comisioanele bancare.
De impartit la proprietari oricum nu este legal sa se imparta aceste venituri indiferent de marimea lor. Dobanda castigata se constituie venit al asociatiei si se foloseste pentru reapratii si alte cheltuieli administrative.
In plus de asta puteti renunta la colaborarea cu CEC si sa va depuneti banii la alte banci care au un cont la vedere cu dobanzi apropiate de cea a unui depozit.
Puteti verifica oferta bancilor si veti descoperi conditii foarte atractive de a tine banii la banca, vorbesc de dobanzi si comisioane, plus servicii de internet banking.

multumesc celor care mi-au raspuns. am inteles sugestiile, totusi as vrea sa stiu daca "GHIDUL LEGISLATIV DESTINAT ASOCIATIILOR DE PROPRIETARI" cuprinzand legea nr,230/2007 si norma metodologica din 19/12/2007 de aplicarea legii 230/200 publicat de primaria sect. 6, pe cand era primar alex. darabont, este inca in vigoare, deoarece administratorul asociatiei noastre sustine ca a aparut ceva mai recent, dar nu vrea sa il arate noului comitet ales in mai 2010, multe hotariri din aceasta brosura nu au fost respectate de vechiul comitet, mai ales transparenta cheltuielilor din fondul de reparatii.s-;)au strans in doi anii bani, patru luni pe an, s-a zugravit scara bocului de 10 etaje, nu stim nici cat a costat, nici ce bani au ramas. acum avem alt cenzor si alt presedinte, speram ca vor lucra complet transparent cu banii asociatiei, dar sa stim de unde plecam.despre dobanda de la CEC nu doream sa ni se imparta, doar sa mareasca fondul de rulment al fiecarui proprietar cu sumele respective pe zecii de ani de cand este format......va rog sa ma lamuriri , daca se mai poate...adelina;):stunned:
documente oficiale sint legea 230/2007 si hg 1588/2007 ... nu "GHIDUL LEGISLATIV DESTINAT ASOCIATIILOR DE PROPRIETARI"
administratorul este un simplu angajat al asociatiei de proprietari si trebuie sa se supuna legilor tarii. daca are cunostinta de aparitia unui alt document OFICIAL redactat de parlament sau guvern, validat de presedintele tarii si PUBLICAT IN MONITORUL OFICIAL, trebuie sa informeze comitetul despre denumirea acestuia lege/hg/oug/etc precum si data emiterii acestuia. in cazul in care nu doreste acest lucru, presedintele sa-i inmineze o solicitare scrisa prin care sa-si argumenteze legal actiunea/actiunile pentru care comitetul executiv are nedumeriri, in caz contrar CE putind demite administratorul
multumesc, da, am inteles , dar mie imi trebuie norme metodologice de aplicare a legii 230, cred ca ce am este inca in vigoare. situatia blocului nostru este urmatoarea am avut ad, gen in mai, cand s-a ales un alt presedinte, un alt comitet, si un alt cenzor.desi in adunarea, gen., acel ales ca presedinte a fost de acord, dupa cateva zile, sub influenta familiei, s-a dat demisia, pe care subsemnata, care face parte din noul comitet, a primit-o scrisa. acum trebuie sa alegem alt presedinte printr-o alta ad. generala, la care proprietarii de obicei abea vin cativa. dar ca sa organizam aceasta alta ad. gene. trebuie sa se ocupa cineva, si cred ca ar trebui ca acel presedinte ales in Mai 2010 sa delege pe cineva, cred ca se poate. eu sunt aleasa ca vicepresedinte, post de am auzit de la administratorul care in prezent se considerea proprietarul blocului, si face absolut ce vrea, in special cu sutele de milioane vechi, din fondul de rulment si reparatii, ca nu mai este prevazut in comitetul excutiv. dar o delegatie de la prersedintele ales, cred ca ar fi necesara pentru a putea organiza alta adunare generala. ma scuzati ca am scris atat de mult. ma asteapta multa munca, ceilalti membrii din comitet, ori sunt in concediu de odihna, ori sunt in varsta si nu pot contribui cu nimic concret, decat ca figureaza pe lista noului comitet.....nici unul dintre proprietarii valizi nu a primit sa faca parte din comitet, nu mai vorbesc despre postul de presedinte.......blocul are 44 apart. si circa 90 de locatari.....(50% pensionari varstnici) mi-ar trebui un sfat privind punerea in functiune a comitetului prin alegerea altui presedinte......:):rtfm:

Alte discuții în legătură

Asociatie fara cenzor marlenus71 marlenus71 De un an cenzorul nu a mai verificat actele asociatiei. La solicitarea verbala a administratorului, cenzorul solicita mai multi bani pt. efectuarea ... (vezi toată discuția)
Lista de intretinere Elenapusa Elenapusa Cand 2 luni la rand (ianuarie 2016 si februarie 2016) listele de intretinere sunt scrise de mana administratorei, si afisate la avizier fara semnatura ... (vezi toată discuția)
Proces civil intentat de un locatar impotriva conducerii asociatiei de propietari rodica_post rodica_post S-a intentat un proces in instanta civila de catre un locatar din condominiu impotriva Asociatiei de Propietari . Obiectul actiunii este ... (vezi toată discuția)