Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... proces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

proces

Buna ziua! Marti acum, noi angajatii vom avea proces cu patronii. Am fost disponibilizati si nu ne-am primit salariul compensator, AM cateva intrebari exista sanse sa nu castigam? 2 se poate face recurs? 3 in cat timp pot fi obligati patronii sa ne dea salariul compensator sau cam cat poate sa dureze? si exista vreo metoda prin care pot fi obligati adica daca ei vor zice ca nu vor? va rog frumos daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu cateva raspunsuri. va multumesc!
1) da sunt sanse sa nu castigati
2) daca sunteti la prima instanta ( fond ) hotararea se da cu drept de recurs
3) dupa ce ramane definitifa si irevocabila hotararea pot plati de buna voie ,,,daca nu trebuie sa mergeti in executare ( investire,,executor judecatoresc ) ---durata? depinde de cat tine procesul in sine,,și de faptul daca fac contestatie la executare si multe alte asa infomativ ---vreo 3 anisori
dar credeam ca aceste procese se judeca in ritm de urgenta si fara drept de recurs?
Hotararea este executorie potrivit legii dupa pronuntarea instantei de fond.
Aveti posibilitatea formularii recursului in situatia unei nereusite.
Neexecutarea unei hotarari definitive privind plata salariilor in termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de catre partea interesata consituie infractiune si se pdepseste de la 3 la 6 luni sau amenda.
Actiunea penala se pune pune in miscare la plangerea persoanei vatamate, iar impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
putem sa spunem ca se judeca mai repede decat altele adica se dau termene mai apropriate,,,,dar este cu cale de atac....
dar si ei pot face recurs?