avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat fara carte de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat fara carte de munca?

Cum fac sa denunt sub anonimat un angajat care lucreaza fara carte de munca?
Cat mai este amenda?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:40, 12 August 2010
Mergeti la ITM si depuneti o plangere.Amenda este de 2500 lei de persoana.
incercati si la adresa de e-mail a i.t.m.-ului compentent ... cu toate ca va fii cam greu B-)
Sunteti sigur ca asta e cuantumul amenzii?
La ITM-ul din orasul in care locuiesc scrie mare ca amenda , atat pentru angajator cat si pentru angajat, a fost 3000 Ron si s-a majorat la 4000.
Cine imi poate da un raspuns "la zi"?
Multumesc pentru sfat!
Conform art. 276 modificat de legea 331/2009, primirea la munca a persoanelor fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), se sanctioneaza cu amenda de la 3.000 lei la 4.000 lei pentru fiecare persoana identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 100.000 lei.

Alte discuții în legătură

Control itm princessmaya princessmaya buna ziua.am avut un control de la itm..in ziua cand a venit aveam contracte de munca incheiate...insa peste cateva zile m-am trezit cu o amenda in valoare de ... (vezi toată discuția)
Munca la negru magureanu_laurentiu magureanu_laurentiu cat este amenda pt. fiecare persoana gasita? (vezi toată discuția)
Munca la negru angela.o angela.o buna ziua. imi poate spune cineva, in cazul unui control de la itm, finante ...., daca esti prins ca lucrezi la negru, te poate amenda? dar \"angajatorul\" ce ... (vezi toată discuția)