Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat fara carte de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat fara carte de munca?

Cum fac sa denunt sub anonimat un angajat care lucreaza fara carte de munca?
Cat mai este amenda?
Mergeti la ITM si depuneti o plangere.Amenda este de 2500 lei de persoana.
incercati si la adresa de e-mail a i.t.m.-ului compentent ... cu toate ca va fii cam greu B-)
Sunteti sigur ca asta e cuantumul amenzii?
La ITM-ul din orasul in care locuiesc scrie mare ca amenda , atat pentru angajator cat si pentru angajat, a fost 3000 Ron si s-a majorat la 4000.
Cine imi poate da un raspuns "la zi"?
Multumesc pentru sfat!
Conform art. 276 modificat de legea 331/2009, primirea la munca a persoanelor fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), se sanctioneaza cu amenda de la 3.000 lei la 4.000 lei pentru fiecare persoana identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 100.000 lei.