Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Insulta ºi calomnia mai sunt sau nu incriminate de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Insulta ºi calomnia mai sunt sau nu incriminate de Codul Penal?

în cazul unei astfel de infracţiuni cum este mai bine de procedat? Pe cale civilă sau pe cale penală?#-o
Exista o decizie a ICCJ prin care nu se mai sanctioneaza penal.Constituiti-va parte civila.
andymaurul, utilizator
Atat insulta cat si calomnia sunt incriminate in actualul Cod penal, vedeti art. 205-206. Va puteti constitui parte civila in cadrul procesului penal.
legally a scris:

Atat insulta cat si calomnia sunt incriminate in actualul Cod penal, vedeti art. 205-206. Va puteti constitui parte civila in cadrul procesului penal.

Sunt incriminate,dar nu se mai sanctioneaza penal.
~ Conținut șters la cerere ~
În şedinţa din data de 18 octombrie 2010, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a României, prin decizia nr. 8 a admis recursul în interesul legii declarat de Procurorul General al PÎCCJ şi sesizarea Colegiului de conducere al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti cu privire la consecinţele deciziei CCR nr. 62/2007 (publicata in M. Of. nr. 104 din 12 februarie 2007) asupra activităţii dispoziţiilor articolelor 205, 206 şi 207 din Codul penal, Instanţa Supremă statuând că normele de incriminare a insultei şi calomniei cuprinse în art. 205 şi art. 206 din Codul penal, precum şi prevederile art. 207 Cod penal privind proba verităţii, abrogate prin dispoziţiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006, dispoziţii declarate neconstituţionale prin decizia nr. 62 din 18 ianuarie 2007 a Curţii Constituţionale, nu sunt în vigoare.
Prin urmare la acest moment ramane doar varianta actiunii civile.