Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj dupa divort

La cat timp dupa pronuntarea divortului - decizie definitiva si irevocabila se poate deschide partajul? Exista cumva si un termen limita de deschidere a procesului de partaj? Divortul meu s-a pronuntat acum 1 an si niciunul dintre noi nu am deschis proces de partaj, dar acum eu voi pleca definitiv din Romania si vreau sa ma asigur ca fostul nu imi va face vreo "surpriza'. Multumesc!
ioana paun, utilizator
Se poate deschide oricand dupa divort, nu exista un termen limita.
Nu exista vreo posibilitate prin care ma pot asigura ca el nu va mai deschide partaj?...
Sa inteleg ca si la 20 de ani de la divort se poate deschide proces de partaj?
Se poate deschide procesul si dupa 100 de ani de mostenitori...ca nu prea traieste sotul sa se mai judece dupa atatia ani...
da si dupa 20 de ani se poate solicita partajarea bunurilor; inainte de a pleca din tara partajati voluntar, la notar, bunurile comune pentru a nu avea parte de surprize.
avocat Cristina Popescu