avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... proba audio intr-un proces
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

proba audio intr-un proces

Am si eu o intrebare: proba audio intr-un proces (fie penal fie de dreptul muncii) se poate admite ca si proba in instanta? Exista anumite conditii pe care trebuie sa le indeplineasca inregistrarea audio?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:30, 8 Septembrie 2012
Prin L 141 / 1996 au fost adaugate noi mijloace de proba la cele existente in codul de procedura penala respectiv inregistrarile audio sau video si fotografiile.Acestea se fac in condiiti speciale cu autorizarea motivata a instantei la cererea procurorului si a persoanei vatamate.Autorizatia este data pe o perioada de max. 30 zile care poate fi prelungita pana la max. 4 luni.Exista anumite infractiuni pentru care se acorda autorizatia de ascultare a persoanelor suspecte si de regula in cazul in care nu pot fi procurate altfel de probe.Pentru o mai ampla abordare a subiectului studiaza art. 91 din codul de procedura penala.Cu stima , un indragit al dreptului.Salutare.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Intrebarea mea se refera la o speta de genuL cel care este acuzat inregistreaza pentru o perioada de 3-4 ani persoanele de la locul de munca (sa zicem). In momentul in care se ajunge la proces, acuzatul vine in apararea sa cu respectivele inregistrari (anteioare) care ar putea sa-i demonstreze nevinovatia. O asemenea proba este acceptata de instanta?
Art. 91/6 din Codul de procedura penala in partea finala specifica faptul ca si partile care sunt in proces pot prezenta ca mijloc de proba inregistrari audio - video , cu conditia sa nu fie interzise de lege.Asadar speta pe care ai prezentat-o tu este o.k.Daca ai astfel de probe le poti dupune la dosar.Si ca sa intaresc ceea ce am scris iti mai dau un exemplu.Dupa cum ai observat majoritatea benzinariilor au instalate camere de supraveghere.Daca cineva fura ceva din interior sau nu plateste benzina , in baza probelor video , patronul benzinariei poate depune plangere penala impotriva rau-facatorului. Si sunt o multime de exemple pe aceasta tema.Ideea este ca proba sa fie pertinenta , concludenta e.t.c.Salutare.
Proba audio trebuie sa contina acceptul persoanei care este inregistrata ?
radujit a scris:

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Intrebarea mea se refera la o speta de genuL cel care este acuzat inregistreaza pentru o perioada de 3-4 ani persoanele de la locul de munca (sa zicem). In momentul in care se ajunge la proces, acuzatul vine in apararea sa cu respectivele inregistrari (anteioare) care ar putea sa-i demonstreze nevinovatia. O asemenea proba este acceptata de instanta?


In scopul dovedirii nevinovatiei sunt de parere ca ar putea fi cerute si administrate ca probe in instanta penala.
Depinde mult si apararea pe care o face acuzarea si celelalte parti din proces.
In opinia mea, proba ar putea fi acceptata, in alte opinii ar putea sa nu fie acceptata.Motivarea in fata instantei ar determina in mod concret ceea ce va decide instanta.

In acuzare insa nu ar putea fi folosite.
De aici ar putea aparea discutii cu privire la incalcarea dreptului la un proces echitabil al acuzarii, o eventuala incalcare a principiului egalitatii armelor.Dar depinde de sustinerile concrete si de modul in care va aprecia instanta penala aceste probe.
Din punctul meu de vedere ar fi un caz pe care l-as cataloga ca fiind interesant.:)

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Dovezi Martonze Martonze 1.Cum as putea sa fac dovada respectarii programului de vizita? Oare pot cere instantei ca prin hotararea ce o da, sa oblige partile la incheierea unui proces ... (vezi toată discuția)
Modalitati de dovedire a faptelor? Sergiu92 Sergiu92 Buna ziua, Stim cu totii despre cazurile de abuz de incredere sau de situatii in care nu poti dovedi faptele cu inscrisuri sau martori. Astfel se ajunge la ... (vezi toată discuția)
Proba video in noul cod penal adrianfm67 adrianfm67 Am fost nevoit sa filmez intrun apartament in care sint coproprietar abuzurile celuilalt proprietar,inclusiv abuzurile si santajul la care eram supus de catre ... (vezi toată discuția)