Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare costuri producere caldura in cazul unei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare costuri producere caldura in cazul unei centrale de bloc proprii.

Buna seara!
Se dau urmatoarele cunoscute:

- nu sintem bransati la CET/Radet
- avem 3 centrale proprii care furnizeaza atit apa calda cit si agent termic iarna
- fiecare centrala deserveste 3 blocuri
- fiecare apartament este bransat in coloana principala de apa rece/calda cit si la agent termic (circuite separate normal)
- nu exista centrale "proprii" de apartament
- materia prima pentru "caldura" este : apa rece (apanova), gaz (distrigaz) si electricitate (enel).

Cum se pot calcula si repartiza legal costurile producerii agentului termic catre toti locatarii? Problema "incalzirii spatiilor comune" nu cred ca se aplica direct, deoarece spatiile comune (garaj, paliere, etc) nu sint incalzite. M-ar interesa deci modalitatea de calcul si repartizare a costurilor producerii si recircularii "caldurii/agentului termic" prin instalatiile din proprietate comuna.

Unii proprietari bineinteles pot alege sa inchida alimentarea cu agent termic din coloanele de pe partile comune spre apartamente, sau chiar sa inchida fiecare calorifer separat din "shaft-ul" de vizitare prezent in fiecare apartament.

Mai precizez ca nu exista "repartitoare clasice" instalate pe calorifere, ci ceasuri in "shaft-ul" exterior (pe palier) care inregistreaza consumul in MW, temperatura de tur/retur, diferenta de temperatura, etc....pe "conducta" spre fiecare apartament in parte de pe acel etaj.

Optiunile de calcul / repartizare ar fi urmatoarele:

- pe numar de persoane
- pe cota parte indiviza
- pe numar de apartamente deservite de centrala

Mie logica imi spune ca pe numar de apartamente ar fi cel mai normal...voi ce parere aveti, va rog totusi cu suport legal :)
Din cat ma pricep la instalații și construcții,porniți de la o idee greșita a spațiilor
comune.Spațiu comun este și unde se gasește centrala montata.De acolo pornesc
conductele și ele sunt comune.Pereții ce se incalzesc de la aceeași centrala ii
imparțiți cu vecini.Tot logica spune ca trebuie sa plătiți dupa cota parte indiviza.
Legiuitorul a dat publicitații in M.O.pentru incalzirea centralizata,adaptați
aceasta lege și pentru modul de incalzire la dumneavoastră.
Multumesc pentru raspuns!
nu ma intelegeti gresit: dar intrebarea:

"Cum impart facturile de apa / gaze / curent care au dus la producerea caldurii in partile comune ale instalatiei la toate apartamentele deservite de acel grup (centrala)"?

n-are nici-o legatura cu pierderile termice pe instalatie si incalzitul peretilor.
Fiecare centrala are contor de gaze separat, si oricum acest cost este majoritar in suma totala (apa si curentul pot fi "ignorate").

Pe luna Octombrie de ex., centrala X consuma 5000m3 de gaz pentru incalzirea agentului termic si a apei calde (2 circuite separate) in valoare de 1000 RON (de ex.) Cum impart acesti 1000 RON la cele 50 apartamente (ex.) deservite de centrala? Vorbim aici exclusiv de parti comune. Ce se intimpla in fiecare apartament este treaba fiecarui proprietar, daca porneste la maxim caloriferele sau este plecat din tara toata iarna si le tine pe "zero"...

De ce mi se pare mult mai logic "impartirea pe apartamente": pentru ca vorbim de un circuit inchis, cu date cunoscute (inaltime coloana, presiune, temperaturi de intrare/iesire,etc) si consum de gaze masurabil in fiecare luna! Acest consum de gaze (pentru incalzire si circulare agent termic prin conductele proprietate comuna) nu este influentabil deloc de suprafata apartamentelor sau numarul de persoane declarate.

daca intr-o garsoniera sint 2 persoane sau 10, centrala tot atit gaz consuma pentru a ridica apa la 90 grade si a o pompa pina la ultimul etaj, corect?

la fel comparind o garsoniera (cota parte mica) cu un duplex (cota parte mare), exact aceeasi cantitate de gaz este consumata pentru procesul de mai sus, nu?

Tevile comune nu trec prin apartamente, ci pe shaft-uri centrale in mijlocul fiecarui palier...deci incalzesc fix zero pereti comuni.

Mai exista problema multor apartamente nelocuite unde (in ultimele 2 ierni) developer-ul a decis sa declare 1 persoana la intretinere pentru a ameliora costurile pe parte comuna a curajosilor care se mutasera intr-un complex cu rata de ocupanta de 30% de exemplu.
Pentru ca hotararea ce o veti lua acum in ce priveste modul de repatizare a cheltuielilor cu agentul termic sa poata fi apliacta in situatia prezentata de dumneavoastra, dar si pe viitor in cazul unor schimbari, debransari individuale, ar trebui sa stabiliti o metodologie apropiata de cea a ANRSC-ului.
Un procent de 15-25% sa considerati ca se consuma prin trecerea conductelor calde prin apartamente si/sau spatii comune. Acest procent din totalul costurilor sa se repartizeze pe cota indiviza fiecarui apartament indiferent ca se incalzeste saunu, ca locuieste sau nu cineva acolo, ca si-a inchis sau nu unele calorifere...
Cealalta patre de 75-85% din costul total al agentului termic sa se repartizeze pe cota indiviza doar pentru apartamentele care consuma, care se incalzesc efectiv. Sigua acum, astazi, aceasta cota va fi suportata de toti dar in cazul debransarii unora sau a inchiderii robinetului la intrarea in apartament pentru ca pleaca proprietarul 2 ani din tara, acestia vor suporta numai costurile pentru consumul comun, asa cum am aratat (15-25% sau alt procent).
Intre timp ati postat si alte argumente si spuneti:
la fel comparind o garsoniera (cota parte mica) cu un duplex (cota parte mare), exact aceeasi cantitate de gaz este consumata pentru procesul de mai sus, nu?

Nu. Este gresit pentru ca o garsoniera are un calorifer si se poate incalzi cu 1 m.c. de gaz iar un duplex are 5 calorifere si se poate incalzi cu 5 m.c de gaz. Daca ar avea fiecare din acestea cate o centrala de apartament, fiti sigur ca centrala din garsoniera ar consuma mult mai putin decat centrala din duplex datorita suprafetei, volumului de incalzit si a numarului caloriferelor.
Adriantot, moderator
In centrala aveti contor de electricitate, gaze si apa separat de restul cladirii si la apa separat de caldura?
adriantot a scris:

Pentru ca hotararea ce o veti lua acum in ce priveste modul de repatizare a cheltuielilor cu agentul termic sa poata fi apliacta in situatia prezentata de dumneavoastra, dar si pe viitor in cazul unor schimbari, debransari individuale, ar trebui sa stabiliti o metodologie apropiata de cea a ANRSC-ului.
Un procent de 15-25% sa considerati ca se consuma prin trecerea conductelor calde prin apartamente si/sau spatii comune. Acest procent din totalul costurilor sa se repartizeze pe cota indiviza fiecarui apartament indiferent ca se incalzeste saunu, ca locuieste sau nu cineva acolo, ca si-a inchis sau nu unele calorifere...
Cealalta patre de 75-85% din costul total al agentului termic sa se repartizeze pe cota indiviza doar pentru apartamentele care consuma, care se incalzesc efectiv. Sigua acum, astazi, aceasta cota va fi suportata de toti dar in cazul debransarii unora sau a inchiderii robinetului la intrarea in apartament pentru ca pleaca proprietarul 2 ani din tara, acestia vor suporta numai costurile pentru consumul comun, asa cum am aratat (15-25% sau alt procent).

Nu cumva Art. 35 din "Norma tehnica de aplicare" se refera exact la situatia dn-lui si a mea(care am centrala termica de scara - pe gaz)? Eu sunt debransat asa cum spuneam pe alt topic. Citez articolul mai sus mentionat:
Art. 35. În cazul în care prepararea agentului termic şi a apei calde se realizează local cu
centrale termice de scara sau de imobil, cantitatea de combustibil utilizată pentru diversele activităţi
se stabileşte conform Hotărârii 20/1984 a Ministerului Petrolului, pentru aprobarea Normelor privind
elementele şi criteriile de defalcare a cheltuielilor aferente consumurilor de gaze naturale măsurate
prin contor comun, publicat în Buletinul Oficial din 17 iulie 1984.

Concluzia mea: In el nu se spune absolut nimic de vreo cota comuna.