Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... corupere de minori
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

corupere de minori

numele meu este amalia si am nevoie de o lamurire cu privire la cazuri de corupere de minori. un ex: cand este vorba de corupere de minori?daca fata are 17 si un copil iar tatal este major...fata nu vrea sa il denunte si nici sa isi asume raspunderea pt copil...este vorba de corupere de minori?multumesc
Potrivit Codului penal:
Art. 221. - (1) Actele cu caracter obscen săvârşite asupra unui minor sau în prezenţa unui minor se pedepsesc cu închisoare strictă de la un an la 5 ani.
(2) Când actele prevăzute la alin. (1) se săvârşesc asupra unui membru de familie, pedeapsa este închisoarea strictă de la 2 la 7 ani.
(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi (2) au fost săvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, maximul special al pedepsei închisorii se majorează cu 2 ani.
(4) Ademenirea unei persoane în vederea săvârşirii de acte sexuale cu un minor de sex diferit sau de acelaşi sex se pedepseşte cu închisoare strictă de la un an la 5 ani.

Acum, eu nu inteleg care este problema si mai multe nu-ti pot spune. Ce vrea fata. Sa acuze pe cineva? Care e problema?
numele meu este theo si am si eu o intrebare.daca o fata de 17 ani a avut relatii cu un baiat major si parintii fetei vor sa-l acuze de corupere de minori este posibil acest lucru,fara declaratia fetei?sau fara ca ea sa fie de acord?si in cazul in care nu se incep procedurile si fata indeplineste 18 ani declaratia parintilor facuta la politie mai este valabila?va multumesc.
Astea sunt mai mult amenintari. Nu prea se pun in practica.
Cred ca vorbesti de fapt de alta infractiune, nu de corupere:

Actul sexual cu un minor

Art. 198. - Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex între 15-18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator ori de către supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.
Dacă actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de către făptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
Dacă faptele prevăzute în alin. 1-3 au fost săvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi, iar dacă pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.
Când fapta prevăzută în alin. 1 a fost săvârşită în împrejurările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. b) ori dacă faptele prevăzute în alin. 1-4 au avut urmările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.
Dacă fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.

Seducţia

Art. 199. - Fapta aceluia care, prin promisiuni de căsătorie, determină o persoană de sex feminin mai mică de 18 ani de a avea cu el raport sexual, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

ContSters20980, utilizator
Din pacate, sunt destui parinti care fac asa ceva... Daca fata insa arata ca nu a fost nici fortata, nici pacalita in vreun fel, ca a fost act sexual liber consimtit...
Dar nu inteleg, in ambele cazuri, de partea cui sunteti si ce vreti sa obtineti...
Personal, nu mi se pare tocmai ok ca parintii, in ciuda vointei "copilului" de 17 ani, sa depuna o astfel de plangere, in primul rand pentru ca le afecteaza relatia proprie cu minora. Dar...
Oricum, daca fata spune ca e ok si nu s-a folosit nimeni de ea, nu vad cum sa fie indeplinite conditiile existentei infractiunii de la art. 198.

ibiza, iar dai pasaje din codul care nu e in vigoare inca?!