avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzatie de furt pentru bani gasiti
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzatie de furt pentru bani gasiti

Ok. Va prezint aici declaratia mamei mele.Este cam lunga dar probabil cel mai bine sa o prezint.
Pe data de xx, o fata de etnie rroma a venit si a lasat la colega mea de servici, o sacosa.Eu cand am ajuns a doua zi, am gasit aceasta sacosa si am crezut ca a lasat cineva pentru mine ceva de reparat( eu fiind si croitoreasa).Am desfacut sacosa si am vazut ca este in ea o suma mare de bani.Am luat o suma de bani din sacosa si i-am pus deoparte intr-o cutie.Fata a venit a doua zi cu inca doi barbati, si a luat sacosa de la colega mea, cu restul de bani.Tot a doua zi am fost la politie si am predat suma de bani luata din sacosa.Politia a facut presiuni asupra mea sa restitui si restul de bani. De la ei am aflat ca fata spune ca nu a mai fost nici un ban in sacosa, dar minte pentru ca ea nu a mai venit inapoi dupa ce a luat sacosa.Eu am spus adevarul, am predat banii si nu stiu ce s-a mai intamplat cu restul de bani.

Intrebare:
Ce se va intampla in continuare? Declaratia/dosarul a fost inaintat la justitie.
Este bine sa aleaga avocat din oficiu?
Ce poate face pentru a se apara?Ce sentinte se pot da in acest caz?

Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 5 Noiembrie 2010
monica777, utilizator
Cel mai recent răspuns: Blasim , utilizator 03:05, 7 Noiembrie 2010
in primul rand trebuie sa va angajati un avocat.
in al doilea rand, nu inteleg, mama dvs nu a inapoiat intreaga suma de bani sau cum?
daca rromi sustin ca suma era mai mare decat cea gasita de mama dvs si o banuie ca i-ar fi furat ea, acele persoane trebuiesc puse sa demonstreze ce suma era in sacosa.
Adica tiganii o acuza pe mama dvs. de furt , ei fiind cei care au furat banii din locuinta cuiva , sau cum sa inteleg?
Mama mea nu a inapoiat intreaga suma de bani de frica sa nu pateasca ceva ea sau colega ei in momentul in care acestia vin sa ia sacosa.Nu rromii o acuza acum pe ea ci persoana din a carui apartament au fost furati banii.Iar rromii sustin ca nu a mai fost nici un ban in sacosa cand au colectat-o.Dar exista dovada ca acestia nu au mai venit inapoi in acea zi dupa ce au colectat sacosa. Pana in prezent mama mea a dat doar declaratie la politie care au facut presiuni asupra ei in urmatoarele zile sa restituie si restul de bani.Ea a declarat ca a lasat restul de bani in sacosa.Apoi acestia( politia) i-au spus ca dosarul a fost inaintat la justitie si de acum urmeaza procesul.
Ultima modificare: Vineri, 5 Noiembrie 2010
monica777, utilizator
Deci la mama dvs in birou s-a uitat o sacosa cu bani furati. Mama dvs a luat o parte din bani si i-a dus a doua zi la Politie. Cei care au uitat geanta au venit si au luat inapoi cealalta parte din bani. Politia a aflat ca banii sunt furati si o acuza pe mama dvs pentru restul de suma (nedepusa) despre care dvs spuneti ca erau in geanta.

Daca am inteles corect:
1. De ce a pus mama dumneavoastra deoparte doar o parte din bani?
2. E greu de crezut povestea!
Ultima modificare: Vineri, 5 Noiembrie 2010
eumarian, utilizator
daca era cinstita si inapoia intreaga suma, nu patea absolut nimic...dar cum dansa a procedat cu totul altfel este firesc sa fie acuzata de furt. depinde de probe daca si procurorul o va pune sub aceasta acuzatie.

Alte discuții în legătură

Reformulez:furt din bani gasiti care erau furati monica777 monica777 Va prezint aici declaratia mamei mele.Este cam lunga dar probabil cel mai bine sa o prezint. Pe data de xx, o fata de etnie rroma a venit si a lasat la ... (vezi toată discuția)
Santaj OlariuClaudiuMihai OlariuClaudiuMihai Buna ziua, acum o saptamana am fost intr-un club din Bucuresti. Spre dimineata, fiind sub influenta bauturilor alcoolice, in baia baietilor au intrat un baiat ... (vezi toată discuția)
Acuzatii nefondate de furt rockybt18 rockybt18 Buna ziua, Sunt vanzator la un magazin si pe data de 2 august a venit o doamna sa cumpere diferite produse. Ea avea la ea o sacosa voluminoasa pe care a dorit ... (vezi toată discuția)