Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... AZIL POLITIC
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

AZIL POLITIC

Stimati avocati si utilizatori ai forumului,,

As dori sa stiu in ce conditii se poate obtine AZIL POLITIC in Europa, mai exact in Italia si CE DOCUMENTE SUNT NECESARE?

Mi-ar fi de folos orice informatie, orice asistenta juridica cu privire la acest subiect.
Va multumesc frumos si astept cu interes raspunsul dumneavoastra.

sunteti persecutat politic?noi romanii mai corect ar fi sa cerem azil economic,ca incet,incet murim de foame.
Romania este membra a Uniunii Europene, democratie functionala si asa mai departe. E imposibil sa primiti azil politic in vreun stat civilizat, poate in anti-democratiile militante de tipul Iran sau Coreea de Nord, desi nu v-as recomanda. :D
@TAIZELENA
Am o veste buna si una proasta: Prima data o scriu pe aia buna iar pe urma pe cealalta care e mai rea, bine?
Vestea buna: Romania este geografic in Europa si este membra a Uniunii Europene
Vestea rea: Romania este cea mai proasta alegere pentru un cetatean al UE care nu vrea sa-si faca o cariera de succes ca politician, traficant de droguri de mare risc sau proxenet/prostituata. In Romania copii nou-nascuti mor arsi si afumati in maternitati, spitalele raman fara medicamente, scolile raman fara incalzire si cu "profesori" suplinitori care abia pot sa deosebeasca verbele de adjective ori vocalele de consoane, in Romania ... dar ma opresc aici.
Daca sunteti cetatean somalez, sau nord-coreean o sa va simtiti bine in Romania si veti vedea ca nu e deloc rau aici ... ma rog ... ne mintim ca e mai bine decat de acolo de unde ati venit.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Oare e o veste buna sau rea ca romanii se gandesc la azil politic fara a fi persecutati politic? :acute:
Salut,sunt cetatean al Republicii Moldova,as vreau sa stiu ce ma asteapta daca cer azil politic in italia,sunt fost legionar francez supa 2 misiuni mam decis sa rup contractul,dupa care misau inceput probleme in orasul care traiam,am plcet din marseile si acum sunt in italia,si vreau sa ce azil politic poate cineva sa imi zica ce ma asteapta,am si actele de confirmarea de fosta mea ocupatie,ma pot ajuta cu ceva?ms anticipat