avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Radierea societatii de catre Registrul Comertului
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Radierea societatii de catre Registrul Comertului

Buna ziua,
Daca o societate nu a depus bilantul anului anterior la R.C., acesta poate initia procedura de dizolvare a respectivi societati?
Intrebarea mea este urmatoarea: sunt instiintati creditorii societatii, de radierea acesteia? cine trebuie sa faca acest lucru?
sau fiecare creditor trebuie sa urmareasca permanent starea de solventa sau insolventa a debitorului... Ce se intampla daca RC dispune radierea societatii dar, totodata soc. in cauza are dosare pe rol pentru somatii de plata (ca debitor)
multumesc
Cel mai recent răspuns: Mihail Cazacioc , Consilier juridic 14:17, 20 Noiembrie 2010
Dupa 6 luni de la data scadenta a depunerii bilantului la registru, societatea ar trebui sa fie dizolvata conform legii societatilor comerciale. Dar atentie ! daca societatea dumneavoastra are datorii la finante de exemplu anaful poate cere reactivarea firmei instanta pentru recuperarea datoriilor.
Ultima modificare: Joi, 18 Noiembrie 2010
Popa Adrian, Contabil
Eu sunt in... partea cealalta - adica sunt creditor, pentru o societate . nelamurirea mea este daca voi fi instiintata cumva de dizolvarea societatii in caz ca nu a depus bilantul?
lenu_ro a scris:

Eu sunt in... partea cealalta - adica sunt creditor, pentru o societate . nelamurirea mea este daca voi fi instiintata cumva de dizolvarea societatii in caz ca nu a depus bilantul?


www.onrc.ro cautati sectiunea unde apar societatile dizolvate
lenu_ro a scris:

Buna ziua,
Daca o societate nu a depus bilantul anului anterior la R.C., acesta poate initia procedura de dizolvare a respectivi societati?
Intrebarea mea este urmatoarea: sunt instiintati creditorii societatii, de radierea acesteia? cine trebuie sa faca acest lucru?
sau fiecare creditor trebuie sa urmareasca permanent starea de solventa sau insolventa a debitorului... Ce se intampla daca RC dispune radierea societatii dar, totodata soc. in cauza are dosare pe rol pentru somatii de plata (ca debitor)
multumesc


Creditorul solicita deschiderea procedurii de insolventa
nu cred ca ati prins ideea, sau nu m-am facut eu inteleasa:
Registrul Comertului poate dizolva o soc. pe baza nedepunerii bilantului, atata timp cat acea societate mai are datorii si la alte societati?

Alte discuții în legătură

Dizolvare societate lorefaur lorefaur Va rog sa ma ajutati cu un sfat: In cazulin care o societate a fost dizolvata de R.C pentru nedepunerea situatiilor financiare, ce se intampla cu creditorii ... (vezi toată discuția)
Dizolvare simplificata adrian.c adrian.c Buna Ziua, Am o firma de constructii impreuna cu alti 3 asociati. In unanimitate dorim sa inchidem acesta firma care in momentul de fata nu mai are ... (vezi toată discuția)
Radiere firma help! bialuca1978 bialuca1978 Am o mare rugaminte daca ma puteti ajuta Problema mea este in felul urmator: am o firma a carei activitate este suspendata incepand cu ianuarie 2008. Am depus ... (vezi toată discuția)