Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducere varsta de pensionare grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducere varsta de pensionare grupa I de munca

Buna ziua. Am urmatorul caz, daca ma puteti ajuta cu calcularea varstei de pensionare:
Femeie, nascuta la 17 ianuarie 1961, stagiu de cotizare 28 ani 3 luni, din care 15 ani si 7 luni in gr. I de munca.

Multumesc.
Ar fi avut dreptul la pensie limita varsta in aug. 2011, insa reducerea varstei urmare grupei I de munca, opereaza doar pana la 31.03.2011, daca intre timp nu se modifica legea pensiilor.
Doamna este foarte tanara. :)
Potrivit actualei legislatii, poate beneficia de pensie anticipata partiala la 55 de ani si de pensie pentru limita de varsta la 57 de ani (pentru grupa I v-a raspuns colegul de forum Bruta).

Reveniti cand apare viitoarea lege a pensiilor in Monitorul Oficial, tot in acest topic.
Buna ziua. In conditiile actualei legi a pensiilor care ar fi varsta de pensionare a doamnei nascuta la 17.01.1961, cu stagiu de 28 ani, din care 15 ani si 7 luni in grupa I.
Limita de varsta la 59 ani.Reducerea varstei standard cu 3 ani din 62.Anticipat la 57 ani cu un stagiu total de cotizare de 40 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 57 ani cu un stagiu de cotizare de 32 de ani,fara stagiu asimilat.
Buna ziua,am si eu niste intrebari in legatura cu tatal meu ...deci:
este nascut in 22.04.1956 stagiu de cotizare 35 de ani,dintre care 15 ani in grupa I de munca. Care este varsta de pensionare?
Multumesc anticipat. Ionut