avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducere varsta de pensionare grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducere varsta de pensionare grupa I de munca

Buna ziua. Am urmatorul caz, daca ma puteti ajuta cu calcularea varstei de pensionare:
Femeie, nascuta la 17 ianuarie 1961, stagiu de cotizare 28 ani 3 luni, din care 15 ani si 7 luni in gr. I de munca.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:12, 5 Februarie 2011
Ar fi avut dreptul la pensie limita varsta in aug. 2011, insa reducerea varstei urmare grupei I de munca, opereaza doar pana la 31.03.2011, daca intre timp nu se modifica legea pensiilor.
Doamna este foarte tanara. :)
Potrivit actualei legislatii, poate beneficia de pensie anticipata partiala la 55 de ani si de pensie pentru limita de varsta la 57 de ani (pentru grupa I v-a raspuns colegul de forum Bruta).

Reveniti cand apare viitoarea lege a pensiilor in Monitorul Oficial, tot in acest topic.
Buna ziua. In conditiile actualei legi a pensiilor care ar fi varsta de pensionare a doamnei nascuta la 17.01.1961, cu stagiu de 28 ani, din care 15 ani si 7 luni in grupa I.
Limita de varsta la 59 ani.Reducerea varstei standard cu 3 ani din 62.Anticipat la 57 ani cu un stagiu total de cotizare de 40 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 57 ani cu un stagiu de cotizare de 32 de ani,fara stagiu asimilat.
Buna ziua,am si eu niste intrebari in legatura cu tatal meu ...deci:
este nascut in 22.04.1956 stagiu de cotizare 35 de ani,dintre care 15 ani in grupa I de munca. Care este varsta de pensionare?
Multumesc anticipat. Ionut

Alte discuții în legătură

Pensie etaety etaety sant nascut in 1956 am 35 ani pe cartea de munca din care 18 ani si si 6 luni in grupa 1 de munca la ce varsta ma pot pensiona (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona? valy_c valy_c Lucrez din 17.07.1974 , cu un an somaj ,iar din 17.07.1974 pana in 31.12.1990 am lucrat in grupa a doua de munca .Sunt nascuta in anul 1957 luna ... (vezi toată discuția)
Somaj&pensie anticipata dana_dan dana_dan buna ziua! 1. tatal meu a fost chemat la firma si pus sa semneze actele pt. somaj. V as ruga sa mi spuneti cum se calculeaza indemnizatia de somaj. 2. ... (vezi toată discuția)