Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca

am beneficiat la 1 0ctombrie 2009 de prevederea din art 167.1 a legii19/2000 de 1/3 din totalul de 100% de care beneficiam din majorarea pentru grupa1 si 2 , iar in lege se prevedea ca cele 2/3 ar trebui sa se acorde la 1 ianuaria 2011 deci peste citeva zile daca nu se adopta noua lege a pensiilor ce e previzibil ar trebui sa ni se acorde automat .NU? In noua lege se prevede in continuare acest lucru dar nu se spune de data cind s-ar putea acorda acest drept
Aveti rabdare, nu putem sa stim ce se va intampla cu viitoarea lege a pensiilor (in care se prevede amanarea acordarii acestui punctaj cu data de 1 ianuarie 2012).
MULTUMESC DE RASPUNS .DAR IN TOATE PROIECTELE LEGI ACTUALE NU AM GASIT ACEASTA PREVEDERE ,MA REFER LA AMINARE SE SPUNE CA SE ACORDA .AVETI LA INDEMINA TEXTUL ART RESPECTIV?
Aveti dreptate, am retinut eu gresit. Este vorba despre art. 169 din proiect, dar numai prevederile alineatului 6 intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2012.
[ link extern ]
multumesc f .mult pentru lamuriri dar cu tot respectul nu am citit ca al 6 art 169 intra in vigoare la 1 ian 2012 ziceti-mi si mie unde prevede asta cu multumiri
Legea privind sistemul unitar de pensii publice art.193(2)Prevederile alin.(2)-(6) ale art.102,precum si cele ale art.169 alin.(6) si art.170 intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2012.Art.169 alin.(6) Prevederile art.100 lit. a),referitoare la majorarea punctajului pentru perioadele realizate in conditii deosebite de munca dupa data de 1 aprilie 2001 se aplica si persoanelor inscrise la pensie anterior intrarii in vigoare a prezentei legi.Art.100 lit.a) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa II-a de munca,potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001 sau in locuri de munca incadrate in conditii deosebite,potrivit legii.Rezulta ca art.100 lit.b)se aplica.Art.100 lit.b) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I-a de munca,potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001 sau in locuri de munca incadrate in conditii speciale,potrivit legii.Asadar(diferente)grupa I-a la 01/01/2011 iar grupa II-a la 01/01/2012.Asta am inteles eu,din proiectul de lege.Daca am inteles gresit rog sa fiu corectat.Faptul ca:Va fi sau nu,declarata neconstitutionala,sau ca se vor amana sau nu si prevederile art.100 lit.b)printr-o ordonanta de urgenta este o cu totul alta tema.Mai avem putin de asteptat.O seara buna.