Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Accesul uneia dintre parti pe proprietatea celeilalte, ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Accesul uneia dintre parti pe proprietatea celeilalte, pentru expertiza tehnica

Buna ziua,
Intrebarea mea este urmatoarea:Am calitatea de parat intr-un dosar(pretentii),in care vecinul de la etajul inferior sustine ca anumite infiltrari de apa ce i s-au produs in apartament,ar fi rezultatul neglijentei mele,constand in neinlocuirea unei conducte(parte comuna).Expertul desemnat de catre instanta(proba ceruta de reclamanti) a constatat ca este parte comuna(nu s-a intocmit raportul intrucat reclamantilor neconvenindu-le rezultatele preliminarii,l-au recuzat pe expert,dupa ce in prealabil au refuzat sa semneze procesul verbal.Instanta a respins cererea de recuzare a expertului,formulata de reclamanti,asa ca s-a stabilit o reconvoncare a partilor.Mentionez ca la expertiza precedenta nici una din parti nu a admis accesul celeilalte in proprietatea individuala,datorita relatiilor de dusmanie acerba.Eu am argumentat ca nicaieri in C.P.C,nu se face vorbire de obligatia unei parti de a permite accesul celeilalte in proprietate(art.108,lit.h face vorbire de impiedicarea expertilor,intrucat acestia ne intereseaza in aceasta speta,de a-si exercita atributiile,si nu de prezenta partii adverse in proprietate).Cu toate acestea,avocatul reclamantilor a invocat acest articol,argumentand ca nu li se permite accesul in proprietatea mea.In,replica am argumentat ca eu nu obstructionez derularea procesului,intrucat permit accesul expertului,caruia i-am dat tot concursul.Am incercat sa o conving pe Presedinta ca prezenta reclamantului in proprietatea mea este inoportuna,avand in vedere ca s-ar produce tensiuni,cu siguranta de natura sa degradeze grav atmosfera si mediul de lucru necesar expertului,care nu este prezent acolo pentru a asculta discutiile noastre in contradictoriu(elegant spus),ci pentru a constata si consemna in liniste atat sustinerile partilor,cat mai cu seama situatia obiectiva.Am insistat ca nu este posibil un dialog civilizat cu reclamantul si am propus o solutie de compromis,anume sa permit accesul avocatului acestuia(care a refuzat,cu toate ca in prealabil dorise acest lucru,sau al unui vecin aflat in termeni buni cu ambele parti).Presedinta nu a inteles mesajul meu si a insistat ca expertiza sa se faca in prezenta partilor.(nu am vazut Incheierea de Sedinta,dar a spus ca partea care produce probleme,va fi amendata,pe baza relatarilor expertului) Subliniez faptul ca reclamantul mi-a cauzat multiple probleme si prejudicii,iar in prezent se straduieste ca prin diverse forme si metode(neortodoxe),sa ma determine sa-i achit sumele de bani pretinse nejustficat in dosar,sicanandu-ma in mod repetat pentru a-mi face abitarea in locuinta cat mai dificila.Asadar,cum pot face sa nu-i permit accesul in proprietate,fara ca acest fapt sa-mi produca prejudicii in derularea procesului,in sensul amenzilor dar mai ales printr-o solutie nefavorabila,sau mai putin favorabila.Trebuie spus ca expertul desemnat de instanta a vazut si consemnat in procesul-verbal ce era de constatat,deci ar mai fi si varianta,in cazul in care prezenta reclamantului in proprietatea mea ar fi de neevitat,sa nu mai particip la noua expertiza,fapt ce ar duce implicit la prevenirea accesului reclamantului in locuinta mea.In acest caz,expertul poate sa intocmeasca raportul numai pe baza celor constatate anterior? Reclamantul probabil va aduce si un expert consilier,pe langa cel desemnat de instanta,care probabil ca se va pronunta in favoarea acestuia,numai pe baza observatiilor facute in apartamentul reclamantului,fapt ce nu stiu daca importa prea mult,principala fiind parerea expertului desemnat de instanta.
Ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat.
Să vă abţineţi de la discuţii contradictorii cu partea adversă până la se va efectua expertiza.
Intrebarea mea era: Cum pot evita sa-i permit accesul reclamantului in domiciliul meu cu ocazia efectuarii expertizei,in sensul gasirii unui argument valabil care sa justifice aceasta,fara sa ma dezavantajeze ulterior in proces,antagonizand-o pe Presedinta,care ar putea interpreta aceasta ca pe un afront si ca o lipsa de disciplina din partea mea.Ideea este,repet,sa nu-i permit reclamantului accesul la mine in apartament,nu sa temperez atmosfera dupa ce i-am permis accesul.
Oare indiferent de profilul si comportamentul cuiva,trebuie sa-l primim in casa cu ocazia expertizei?Dar daca e instabil psihic,iar aceasta,cu toate ca nu am un document in acest sens,poate sa reiasa din atitudinea lui generala si din faptul ca a trebuit sa ma adresez in repetate randuri Politiei?
Care ar fi o idee "gaselnita"in acest sens?
Sunteti obligat sa ii acceptati accesul deoarece partile legal convocate de expert au obligatia sa asiste la constatarile expertului desemnat si sa dea expertului lamuriri expertului,conform art.208 c.pr.civ.
Este probabil o chestiune de cutuma,intrucat in art.208 c.pr.civ. nu se face referire expresa la prezenta in domiciliul unei parti a celeilalte parti.Instanta a dispus ca partile sa permita accesul reciproc in domiciliu,intrucat "partile au dreptul sa asiste la constatari,partea care nu se conformeaza urmand a fi amendata".
Aceasta inseamna ca eu sunt obligat sa-i permit accesul reclamantului in domicilul meu,si am dreptul de a avea acces in domiciliul lui,drept de care pot sa uzez sa nu.Eu nu doresc sa merg in domicilul lui,fiind de acord in principiu cu ce o sa consemneze expertul ca a constatat in domicilul lui(cunosc elementele existente acolo).Asadar ma incadrez in masura dispusa in dosar daca permit reclamantului accesul la mine in locuinta dar eu nu doresc sa fiu prezent la el in locuinta.Vedeti aici un viciu de rationament?
Neparticiparea la constatari a uneia dintre parti, pentru lipsa consimatamantului celeilalte parti,duce la nulitatea constatarilor.
si in consecinta si a raportului de expertiza.
Deci,neparticiparea partii adverse, din culpa dvs ,duce la refacerea expertizei