Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza grafoscopica
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza grafoscopica

cum pot cere o expertiza a unei semnaturi de pe un act depus in instanta ca proba?care este procedura?
va multumesc!
Se poate solicita expertiza grafologica.
va multumesc mult,
unde este reglementata expertiza grafologica?expertul este desemnat de instanta?
Aceasta modalitate de administrare a dovezilor se numeste "verificarea de scripte" si este reglementata de art 177 si urmatoarele din Codul de procedura civila.
multumesc inca o data,cine va trebui sa plateasca verificarea de scripte, ma refer cand instanta nu este lamurita si dispune ca verificarea sa se faca prin expert?,o intrebare sper ca nu absurda,nu este mai bine ca sa fac direct o plangere penala si atunci se vor face verificari de catre organele judiciare?
Depinde de ceea va doriti dumneavoastra. In ipoteza in care deja va aflati intr-un proces civil, va recomand sa abordati aceasta modalitate.