avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca unic la nivel national ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca unic la nivel national pentru anul 2011

Buna seara!
Aveti idee daca, CCMU la nivel national pentru anul 2011 a fost inregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei?
Va urez toate cele bune!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:12, 10 Iunie 2012
Se pare ca DA, conform celor de mai jos isi produce efecte incepand cu 01 ianuarie 2011
.
[ link extern ]

ART.108. - Prezentul contract colectiv de munca a fost semnat astăzi, 17.12.2010, la Bucureşti, şi produce efecte începând cu data de 01 ianuarie 2011, în condiţiile prevăzute de art. 25, alin. 3, din Legea nr. 130/1996, republicată, şi va fi adus la cunoştinţa salariaţilor prin afişarea în unităţi, în locurile convenite cu organizaţiile sindicale.

ART. 109. – Până la data de 01 martie 2011, părţile vor revizui Anexa nr.4, cuprinzând lista ramurilor pentru care se încheie contracte colective de muncă, în concordanţă cu situaţia actuală a economiei româneşti şi vor adopta un act adiţional care va modifica în mod corespunzător Anexa nr.4.

ART. 110. –(1) Comisia de Aplicare şi Monitorizare a CCMUN 2011-2014 va analiza modificarea şi amendarea prezentului contract, în conformitate cu legislaţia în vigoare şi cu propunerile formulate de către părţi.
(2) Comisia de negociere a CCMUN 2011-2014, în baza propunerilor formulate de Comisia de Aplicare şi Monitorizare a prezentului contract, va încheia un act adiţional care va fi depus spre înregistrare până cel târziu în data de 01 mai 2011.
-------------------------------
leuca_luminita a scris:

Buna seara!
Aveti idee daca, CCMU la nivel national pentru anul 2011 a fost inregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei?
Va urez toate cele bune!


A fost depus spre inregistrare la Ministerul Muncii....
A fost publicat in Monitorul Oficial?
Nu a fost publicat in Monitorul Oficial.
Tocmai ce-am sunat la Ministerul Muncii si mi-au zis ca nu s-a inregistrat inca...

Alte discuții în legătură

Controverse legate de valabilitatea ccmn pe anii 2007 - 2010 Cornel  Vasile Cornel Vasile Legat de acest subiect exista se pune problema daca CCMN 2007/2010 este sau nu in vigoare. Haideti sa vedem daca d.p.d.v. juridic sustinerea Ministerului ... (vezi toată discuția)
Ccmunn ellay_yon ellay_yon Buna seara, as dori si eu sa stiu daca mai este valabila acea lege din Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 ... (vezi toată discuția)
A fost denuntat sau nu ccmun? fluturas79 fluturas79 Bună ziua! Mi s-a respins de către ITM cererea de înregistrare a contractului colectiv la nivel de unitate, pe motiv că nu am trecut nici în adresa de ... (vezi toată discuția)