Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca unic la nivel national ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca unic la nivel national pentru anul 2011

Buna seara!
Aveti idee daca, CCMU la nivel national pentru anul 2011 a fost inregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei?
Va urez toate cele bune!
Se pare ca DA, conform celor de mai jos isi produce efecte incepand cu 01 ianuarie 2011
.
[ link extern ]

ART.108. - Prezentul contract colectiv de munca a fost semnat astăzi, 17.12.2010, la Bucureşti, şi produce efecte începând cu data de 01 ianuarie 2011, în condiţiile prevăzute de art. 25, alin. 3, din Legea nr. 130/1996, republicată, şi va fi adus la cunoştinţa salariaţilor prin afişarea în unităţi, în locurile convenite cu organizaţiile sindicale.

ART. 109. – Până la data de 01 martie 2011, părţile vor revizui Anexa nr.4, cuprinzând lista ramurilor pentru care se încheie contracte colective de muncă, în concordanţă cu situaţia actuală a economiei româneşti şi vor adopta un act adiţional care va modifica în mod corespunzător Anexa nr.4.

ART. 110. –(1) Comisia de Aplicare şi Monitorizare a CCMUN 2011-2014 va analiza modificarea şi amendarea prezentului contract, în conformitate cu legislaţia în vigoare şi cu propunerile formulate de către părţi.
(2) Comisia de negociere a CCMUN 2011-2014, în baza propunerilor formulate de Comisia de Aplicare şi Monitorizare a prezentului contract, va încheia un act adiţional care va fi depus spre înregistrare până cel târziu în data de 01 mai 2011.
-------------------------------
leuca_luminita a scris:

Buna seara!
Aveti idee daca, CCMU la nivel national pentru anul 2011 a fost inregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei?
Va urez toate cele bune!

A fost depus spre inregistrare la Ministerul Muncii....
A fost publicat in Monitorul Oficial?
Nu a fost publicat in Monitorul Oficial.
Tocmai ce-am sunat la Ministerul Muncii si mi-au zis ca nu s-a inregistrat inca...