Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis anulat

buna seara am o intrebare am fost prins baut la volan conducind un autoturism normal cat.b eu am cat.b c e in cazul in care mi se anuleaza permisul este normal sa mi se anuleze si categ .c e? daca fac scoala din nou ptr cat.b cu celelalte grade cum se procedeaza?
va multumesc
Permisul de conducere atesta dreptul dvs de a conduce un autovehicul indiferent de categorie.
Dvs ati savarsit o infractiune in timpul exercitarii acestui drept si legea dispune anularea permisului,adica vi se restrange dreptul de a conduce,indiferent de vehicul.
Este valabil si pentru celalalte caegorii pentru care aveati dreptul sa conduceti un autovehicul
Daca veti fi condamnat pentru art.87 al.1 din Oug 105/2002 la o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei sau cu suspendare executarii sub supraveghere , va veti putea prezenta la examen in vederea obtinerii permisului de conducere pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
hagiugheorg1_BZ a scris:

buna seara am o intrebare am fost prins baut la volan conducind un autoturism

Ce alcoolemie ati avut, poate nu se va anula, ci numai suspenda permisul.
Ati dat probe biologice, ce concentratie ati avut la amandoua?
rezultatul de la proba biologica nu a venit dar la alcooletest a fost mare 0,73cred ca e cam de anulare,m-ai fac scoala sa[ dau examen direct dupa un an de la raminerea sentintei definitive? va multumesc!
hagiugheorg1_BZ, utilizator
daca da ptr cat.b fac si ptr.c si e?
hagiugheorg1_BZ, utilizator