Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Urmari nedepunere bilant
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Urmari nedepunere bilant

Am auzit ca tarifele expertilor contabili sunt f mari pt semnarea bilantului iar firma mea a fost tot timpul in pierdere...Daca nu depun bilantul pe anul 2007...o sa se dizolve firma...dar lichidatorii numiti trebuie sa ii platesc eu? Nu am nici o datorie...
Daca societatea e SRL si se dizolva, nu e nevoie de lichidatori.
Daca sunt numiti lichidatori acestia se vor indestula din lichidarea firmei.:P
ana_lov3s_u a scris:

Am auzit ca tarifele expertilor contabili sunt f mari pt semnarea bilantului iar firma mea a fost tot timpul in pierdere...Daca nu depun bilantul pe anul 2007...o sa se dizolve firma...dar lichidatorii numiti trebuie sa ii platesc eu? Nu am nici o datorie...

Tarifele expertilor nu sunt chiar f.f. mari; intradevar pentru nedepunerea bilantului intrati in procedura de dizolvere; lichidatorul cum a spus romy, dar adaug daca are din ce sa se indestuleze??:-/
Exact...nu are...cel putin nu din firma mea...tot timpul a fost in pierdere...nici un gram de profit...Dar lichidatorul nu il numesc eu, il numeste instanta sau altcineva, nu? Si atunci...eu trebuie sa il platesc?
Firma e srl cu asociat unic
Lichidatorii nu sunt numiti de cei la care este datoare firma? Ca sa isi recupereze banii?
ana_lov3s_u, utilizator
ana_lov3s_u a scris:

Lichidatorii nu sunt numiti de cei la care este datoare firma? Ca sa isi recupereze banii?

A se vedea prevederile din Legea nr. 85/2006
din 05/04/2006
Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 359 din 21/04/2006
privind procedura insolventei