avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Urmari nedepunere bilant
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Urmari nedepunere bilant

Am auzit ca tarifele expertilor contabili sunt f mari pt semnarea bilantului iar firma mea a fost tot timpul in pierdere...Daca nu depun bilantul pe anul 2007...o sa se dizolve firma...dar lichidatorii numiti trebuie sa ii platesc eu? Nu am nici o datorie...
Cel mai recent răspuns: ana_lov3s_u , utilizator 20:46, 8 Aprilie 2008
Daca societatea e SRL si se dizolva, nu e nevoie de lichidatori.
Daca sunt numiti lichidatori acestia se vor indestula din lichidarea firmei.:P
ana_lov3s_u a scris:

Am auzit ca tarifele expertilor contabili sunt f mari pt semnarea bilantului iar firma mea a fost tot timpul in pierdere...Daca nu depun bilantul pe anul 2007...o sa se dizolve firma...dar lichidatorii numiti trebuie sa ii platesc eu? Nu am nici o datorie...


Tarifele expertilor nu sunt chiar f.f. mari; intradevar pentru nedepunerea bilantului intrati in procedura de dizolvere; lichidatorul cum a spus romy, dar adaug daca are din ce sa se indestuleze??:-/
Exact...nu are...cel putin nu din firma mea...tot timpul a fost in pierdere...nici un gram de profit...Dar lichidatorul nu il numesc eu, il numeste instanta sau altcineva, nu? Si atunci...eu trebuie sa il platesc?
Firma e srl cu asociat unic
Lichidatorii nu sunt numiti de cei la care este datoare firma? Ca sa isi recupereze banii?
Ultima modificare: Marți, 1 Aprilie 2008
ana_lov3s_u, utilizator
ana_lov3s_u a scris:

Lichidatorii nu sunt numiti de cei la care este datoare firma? Ca sa isi recupereze banii?


A se vedea prevederile din Legea nr. 85/2006
din 05/04/2006
Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 359 din 21/04/2006
privind procedura insolventei

Alte discuții în legătură

Dizolvare s.a. ENGFULL ENGFULL dizovare fara lichidare ..... ce reprezinta ? ce lege reglementeaza procedura dizolvare cu lichidare ...... - // - care este diferenta intre aceste 2 ... (vezi toată discuția)
Asociatiile familiare platesc impozit forfetar? tolanita tolanita BUNA ZIUA, AM UN SRL LA TARA,FARA SALARIATI DOAR ASOCIAT UNIC, PENTRU CARE A TREBUIT SA FAC CARD DE CREDIT CA SA PLATESC IMPOZITUL FORFETAR. AS VREA SA IL ... (vezi toată discuția)
Dizolvare srl buniculmiti buniculmiti Am un srl care actual are activitatea suspendata prin orc pina la sfirsitul lui 2010. Sunt actionar unic si vreau sa dizolv societatea. Ce pasi trebuie sa ... (vezi toată discuția)