Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... pot construi o mansarda?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

pot construi o mansarda?

buna seara. imi poate spune cineva daca am voie sa construiesc un apartament pe un bloc de patru etaje chiar deasupra apartamentului unde locuiesc parintii mei? Daca raspunsul este da ce trebuie facut inainte de a incepe constructia apartamentului? De ce aprobari am nevoie si de la cine etc.
Construirea mansardei poate fi facuta fara semnatura tuturor proprietarilor din blocul respectiv.Daca doua treimi dintre locatarii unui imobil semneaza ca sunt de acord ca peste terasa blocului sa se construiasca apartamente mansardate, santierul poate fi deschis. Parlamentarii au aprobat recent un proiect de lege în acest sens.
Pâna acum, era nevoie de unanimitate între vecini, ceea ce oprea definitiv sau, cel putin, îngreuna procesul.
Noua lege, 170/2010, a fost adoptata de parlament in iulie 2010 “încetarea destinatiei de folosinta comuna pentru partile comune din cladirile cu mai multe etaje sau apartamente se poate hotarî motivat cu o majoritate de doua treimi din numarul coproprietarilor”.

Astfel, daca aproximativ 66% dintre proprietarii unui bloc semneaza ca sunt de acord cu mansardarea imobilului, ceilalti proprietari se vor trezi ca se lucreaza pe terasa blocului, fie si împotriva dorintei lor
Asa cum spunea si Virginia Radu, conform legii 170/2010 aveti nevoie de acordul a doua treimi din din numarul coproprietarilor. Ceea ce a omis domnia sa va spuna este ca acei proprieetari care se opun "au dreptul la o despagubire justa, stabilita pe cale conventionala ori, in caz de neintelegere, pe cale judecatoreasca".

Dupa ce ati obtinut semnaturile si i-ati despagubit pe cei contra urmeaza calvarul:

Mergeti la primarie, la serviciul urbanism, unde completati un formular si, in maxim 30 de zile veti obtine Certificatul de Urbanism, a carui valabilitate este un an.
Dupa ce l-ati obtinut, trebuie sa mai alergati de colo-colo sa obtineti avizele indicatele pe verso la Certificatul de Urbanism. De aici incolo, trebuie sa apelati la serviciile unui arhitect pentru expertiza tehnica si intocmirea proiectului pe baza carora veti obtine Autorizatia de Constructie.

Documentatia pentru Autorizatia de Construire contine urmatoarele piese – conform art. 5 si 6 din Legea nr. 50/1991:

1. Certificatul de Urbanism
2. Dovada titlului solicitantului asupra terenului si a constructiilor (titlu de proprietate sau act de concesionare in copie legalizata)
3. Proiectul pentru autorizatia de construire in doua exemplare.

Continutul minim al acestui proiect este:
- lista si semnaturile proiectantilor - se va completa numele si calitatea proiectantilor si partea din proiect pentru care raspund
- partea scrisa:

a - memoriu tehnic pentru fiecare specialitate in parte
b - date si indicatori care caracterizeaza constructia proiectata si care sunt cuprinse in anexa la cererea de autorizare
- partea desenata - incadrarea interitoriu (scara 1:10000 , 1:500, 1:2000, 1:1000 - dupa caz)
b - planul de situatie al imobilelor invecinate (scara 1:2000, 1:1000, 1:500, 1:100 - dupa caz)
c - planul fundatiilor
d - planul tuturor nivelurilor
e - sectiuni care sa cuprinda:
- cota zero
- cota tuturor nivelurilor
- inaltimea acoperisurilor
- fundatia cladirilor invecinate
f - planul invelitorii
g - planurile tuturor fatadelor
h - desfasurarea de strazi - proiectul de organizare al executiei lucrarilor
- Alte piese scrise si desenate solicitate prin Certificatul de Urbanism.
Toate aceste documente formeaza dosarul PAC si se depune la primaria de care apartineti si, in mod normal, in 30 de zile trebuie sa vi se elibereze Autorizatia de Construire (AC).

Legislatia in domeniul constructiilor:
HG 203/2003 de aprobare a Regulamentului privind elaborarea reglementarilor tehnice in constructii
Ordinul MLPTL 542/2003 pentru aprobarea Metodologiei privind initierea, programarea, achizitia, elaborarea, avizarea, aprobarea si valorificarea reglementarilor tehnice si a rezultatelor activitatilor specifice in constructii, amenajarea teritoriului, urbanism si habitat
LEGEA 7/1996 privind cadastrul si publicitatea imobiliara
OUG 70/2001 privind modificarea si completarea Legii cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996
LEGEA nr. 78/2001 privind aprobarea Ordonantei de urgentã a Guvernului nr. 70/2001 pentru modificarea si completarea Legii cadastrului si a publicitãtii imobiliare nr. 7/1996
Legea 10/1995 privind calitatea in constructii
LEGEA 587/2002 pentru modificarea art. 40 din Legea nr. 10/1995 privind calitatea in constructii
LEGEA 114/96. Legea locuintei
LEGEA 50 / 1991 (republicata în M.Of. nr. 3/13 ian. 1997) privind autorizarea executarii constructiilor si unele masuri pentru realizarea locuintelor
Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare
Ordinul 1943 / 2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare
Ordonanta a Guvernului 5 / 2002 pentru modificarea si completarea art. 4 din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata
LEGEA nr. 455 / 2002 privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 5/2002 pentru modificarea si completarea art. 4 din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata
LEGEA 453 / 2001 pentru modificarea si completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii si unele masuri pentru realizarea locuintelor
LEGEA nr. /1996 pentru privind modificarea si completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii constructiilor si unele masuri pentru realizarea locuintelor
LEGEA Nr. 85 / 1992 privind vanzarea de locuinte si spatii cu alta destinatie construite din fondurile statului si din fondurile unitatilor economice sau bugetare de stat
LEGEA Nr. 76 / 1994 pentru modificarea si completarea Legii nr. 85/1992 privind vinzarea de locuinte si spatii cu alta destinatie construite din fondurile statului si din fondurile unitatilor economice sau bugetare de stat.

Mai vreti mansarda? #-o
Armenteros, utilizator
Totul este posibil daca sunt resurse suficiente. La noi in asociatie avem construita o mansarda pe terasa superioara a unei singure scari (din doua) in conditiile in care proprietarii au cedat dreptul de folosinta a terasei unui investitor in schimbul unor facilitati...
Sa nu lungesc mesajul:
- pentru toate aprobarile necesare constructiei s-a ocupat investitorul;
- s-au obtinut 3 ap. cu 2 camere si 1 cu 3 camere - toate ap. valorificate;
- datorita faptului ca investitorul nu s-a dovedit a fi serios, actualii proprietari nu au putut incheia contracte cu furnizorul de energie electrica nici la 2 ani de la finalizarea lucrarilor, astfel incat aceste ap. sunt alimentate cu energie el. din casa scarii - prin contoare proprii; nu stiu cum, dar pentru gaze naturale au reusit sa-si intocmeasca contracte de furnizare;
- calitatea lucrarilor lasa mult de dorit;
- este un deranj foarte mare (ca sa nu zic un adevarat calvar) pentru o perioada destul de mare de timp pentru toti proprietarii blocului unde se construieste mansarda, ba chiar si pentru blocurile alaturate avand in vedere ca se lucreaza de dimineata pana seara, uneori 7 zile pe saptamana in regim de santier;
- cine se incumeta la o asa lucrare trebuie sa dea dovada de foarte mult curaj si sa aiba resurse financiare suficiente pentru ducerea la bun sfarsit a tuturor lucrarilor de construire a mansardei, precum si a tuturor anexelor respective;
Cum spuneam, este f. greu, dar nu imposibil, trebuie puse in balanta atat avantajele cat si dezavantajele unei astfel de initiative si sa se dea dovada de foarte multa seriozitate de catre firma constructoare pentru a nu rezulta acolo o carpeala de mansarda (afara-i vopsit gardu' , inauntru-i leopardu' !).
Sa presupunem ca 80% sau peste din locatari sunt de acord, si unu sau doi locatari de la ultimul etaj nu sunt de acord... vecinii sunt din imediata apropiere cu "noua mansarda"....
Ce se intampla atunci?
Si o intrebare poate ptr cei cu experienta...cam cat poate cere in instanta un locatar despagubire daca un mtr patrat la cheie ajunge acum de ex. 400-500euro, si sus este doar suprafata ???
multumesc!
Buna Seara...

Am urmarit cu atentie topicul, mai ales ca locuiesc la ultimul nivel al unui imobil 4 din 4, si doresc sa imi construiesc o mansarda, chiar deasupra propriului apartament, care are vedere atat in fata, cat si in spatele imobilului, apartamentul fiind construit pe intreaga suprafata a imobilului, ocupand o treime din suprafata intregului acoperis al imobilului.

Prin urmare, voi urmari ca, constructia sa fie facuta de niste profesionisti (nu stiu de unde voi gasi), dar altfel nu m-as incumeta, pentru ca imi place calitatea. La mine mansarda va fi mai usor de construit, pentru ca am o viziune futurista si o doresc intr-un context eco.

Problema este ca nu inteleg de ce unii sunt asa de impotriva acestui aspect, atat timp cat problema este la cei care doresc sa comercializeze astfel de spatii si sa isi bata joc de proprietarii din imobilul respectiv, prin lucrari facute de mantuiala. De asemeni imi pun intrebarea de ce administratorii imobilelor se erijeaza in a fi niste demiurgi si isi deleaga o putere mai mare decat cea data de lege... si de ce acestia nu sunt pusi la punct...

Prima intrebare:
In fine, intrebarea de baza era daca ne poate lamuri cineva, cum trebuie sa sune cererile redactate pentru lista de semnaturi... ce trebuie sa cuprinda aceasta, ca si date si cum trebuie redactata (un model va rugam).... trebuie aceasta lista autentificata la un notar public?

A II-a intrebare:
In cazul in care un proprietar de apartament, aflat la etajul 1 al unui imobil de 4/4 etaje doreste sa construiasca o mansarda in imobilul respectiv, care sunt pasii si procedurile (detaliat) pentru a face aceste demersuri?

Va multumesc anticipat.