avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate ca economist
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate ca economist

Pot tine contabilitatea la firme doar cu diploma de economist ? Daca da, in ce conditii ?
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 19:37, 31 Ianuarie 2011
Puteti tine, ca si angajat. Studii economice in contabilitate?
Nu, finante banci.
ca sa semnati bilantul va trebuiesc studii economice in contabilitate.
Credeti ca o sa va descurcati cu specializarea finante - banci?
e suficient "studii economice superioare". orice specializare.B-)
si eu am diploma de stiinte economice profilul finante banci.Legal nu poti tine evidenta contabila la nici o firma pentru ca nu esti membru CECCAR si nu poti deschide nici o firma in contabilitate daca nu ai adeverinta de la CECCAR.
Daca te descurci poti tine dar nui legal, si bilantul oricum nu poti semna, trebuie sa cauti un expert contabil care sa semneze bilantul.

Alte discuții în legătură

Ce fac cu un curs de contabilitate? banu20 banu20 Buna ziua, am facut timp de 9 luni un curs de contabilitate organizat de AJOFM iar acum ma intreb la ce imi foloseste avand in vedere ca nu am ... (vezi toată discuția)
Semnaturi autorizate pt bilanturile la decembrie 2009 Goanga Goanga Va rog sa-mi dati mai multe informatii din tara privind urm. problema : sunt PFA contabil autorizat, membru al CECCAR cu cotizatia la zi. Cu toate acestea, ... (vezi toată discuția)
Semnarea bilantului monii23 monii23 Asociatii pot sa semneze Bilantul si toate anexele aferente?? Sau obligatoriu administratorul? Multumesc (vezi toată discuția)