Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume tata

buna ziua
am scris la subiectele deschise de altii care aveau probleme asemanatoare dar ma gandesc k poate asteapta o solutie dc au deschis acele subiecte nu au nevoie sa citeasca povestea mea asa k am hotarat sa imi spun povestea si poate cineva kre se pricepe sa imi dea o solutie
Acum am 22 de ani la varsta de 16 ani am avut o relatie cu un baiat si m-am mutat la el.Din acea relatie am o fetita acum are 5 ani ne-am despartit in febr 2008 cand fata abia implinise 2 ani si o luna pana in mai-iunie mai suna intreba de ea venea sa o vada dar nu ii platea nimic de atunci(mai-iunie2008)nu am mai auzit nimic de el in iulie 2008 m-am mutat impreuna cu actualul meu sot pe care fata il stie de tata pentru k s-a marit si incepe sa inteleaga si ma intreaba de ce ea nu are acelasi nume de familie k noi si spune k vrea sa o cheme la fel dc nu aparea problema asta nu tineam neaparat sa ii schimb numele.Cum as putea sa fac sa fie trecuta pe numele nostru de familie avand in vedere k tatal ei nu ar accepta de buna voie.
Va rog dc se poate un raspuns si va multumec
pe cale administrativa
[ link extern ]
Mergeti la Autoritatea Tutelara din cadrul primariei, iar ei va vor indruma.Totodata vi se va da si raspunsul ca numele copilului nu poate fi schimbat pe cale administrativa, decat prin adoptie, cu acordul parintelui natural.
aly_yoana, utilizator
multumesc pt k incercati sa ma ajutati sigur in ciuda faptului k nu e interesat de copil nu si-ar da acordul am citit si din cate am inteles pe cale administrativa ar trebuii copilul sa ceara schimbarea numelui dar fata are abia 5 ani
poate nu am inteles eu bine mai citesc inca o data multumesc mult
daca persoana cu care ati trait in concubinaj a si recunoascut copilul, inseamna ca numai prin adoptie copilul dvs poate purta numele sotului actual. pentru asta va trebuie:- consimtamantul tatalui natural
- consimtamantul mamei
consimtamantul adoptatorului
cazier judiciar adoptator
copii legalizate de pe certificat casatorie, nastere
copie acte identitate
adeverinta de venituri
ancheta sociala pt adoptie
se poate solicita schimbarea numelui cat si a prenumelui ( legea 273/2004
-
g) când părinţii şi-au schimbat numele pe cale administrativă, iar copiii solicită să poarte un nume de familie comun cu al părinţilor lor;

Art. 8. - (1) Schimbarea numelui de familie al minorului se poate cere o dată cu schimbarea numelui de familie al părinţilor sau separat, pentru motive temeinice.

(2) Schimbarea prenumelui minorului se poate cere oricând.

(2) Când cererea de schimbare a numelui minorului este făcută de către unul dintre părinţi, este necesar acordul celuilalt părinte, dat în formă autentică. Acordul nu este necesar în cazul în care celălalt părinte este pus sub interdicţie ori este declarat judecătoreşte dispărut sau decăzut din drepturile părinteşti
am selectat ceea ce mi s-a parut relevant in cazul meu dc am omis ceva va rog sa imi spune-ti dar din cate inteleg imi trebuie un acord o interdictie sau o decadere din drepturi
dc asi reusi sa obtin acel acord ca sa fie autentic trebuie sa fie o declaratie notariala?