Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Temei legal cerere de urgentare a redactarii sentintei
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Temei legal cerere de urgentare a redactarii sentintei

Buna ziua,

Am si eu o problema care ma macina. Astept de mult timp redactarea unei sentinte si ma gandeam sa fac o cerere de urgentare a redactarii, dar nu stiu cum sa o intemeiez in drept. Am cautat in C pR. Civ de am innebunit si nu am gasit un articol care sa faca referire la asa ceva. Ma puteti ajuta?

THKS
art. 264 alin 1 cpciv
Nu exista nicio prevedere in acest sens : urgentarea redactariii unei sentinte.
In schimb, potrivit art.264 alin.1 teza I C.proc.civ. motivarea hotararii se va face in termen de cel mult 30 de zile de la pronuntare.
Art.261 alin.3 C.proc.civ., prevede ca , hotararea se va comunica partilor, in copie, in cazul in care este necesar pentru curgerea termenului de exercitare a apelului sau recursului. Comunicarea se va face in termen de 7 zile de la pronuntarea hotararii.

Teoretic, ca in practica aceste termene nu sunt deloc respectate.
Ce mai ai de facut cand ai trei cereri de urgentare pentru redactarea sentintei, cand au trecut luni bune de la pronuntare ? #-o
Din pacate, nu puteti face nimic:(

Termenul prevazut de art.264 este un termen de recomandare si, din pacate, nu este prevazuta nici o sanctiune pentru nerespectarea lui.
Deci, trebuie sa aveti rabdare...
in primul rand vreau sa multumesc celor care mi-au raspuns.
Din fericire nu a mai fost nevoie de cerere de urgentare, intrucat fix in ziua in care voiam sa ma duc sa o depun, mi-a sosit acasa hotararea. talk about luck!!!!!!