Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe dividende

Cit e impozitul pe dividende in anul 2011.Este diferenta daca persoana care beneficiaza de dividende e persoana fizica sau juridica,si care este procentul?

Impozitul este de 16% atat pentru persoane fizice cat si pentru persoane juridice.

Codul Fiscal art. 36 alin. 2 si art. 67 alin. 1
fat frumos a scris:

Impozitul este de 16% atat pentru persoane fizice cat si pentru persoane juridice.

Codul Fiscal art. 36 alin. 2 si art. 67 alin. 1

Art 36, alin 4:
(4) Prevederile prezentului articol nu se aplică în cazul dividendelor plătite de o persoană juridică română unei alte persoane juridice române, dacă beneficiarul dividendelor deţine, la data plăţii dividendelor, minimum 10% din titlurile de participare ale celeilalte persoane juridice, pe o perioadă de 2 ani împliniţi până la data plăţii acestora inclusiv.

Cu tot respectul @t.simona, dar intrebarea a fost pusa la modul general. Ceea ce ati mentionat dvs. este exceptia de la regula generala care prevede aplicarea unei cote de 16% asupra dividendelor primite de o persoana juridica.

In conformitate cu modificarile aduse de catre O.U.G. 58/2010 asupra art. 36 din Codul Fiscal, cota aplicabila in cazul dividendelor primite de catre o persoana juridica romana de la alta persoana juridica romana este de 16%.

Dupa aceasta regula generala, incep exceptiile.
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Am si eu o intrebare legat de dividende,din profitul net se distribuie dividende ct 121, dar cu profiturile din anii anteriori 1171, nu se poate si din acest profit?
Am inteles -"cota aplicabila in cazul dividendelor primite de catre o persoana juridica romana de la alta persoana juridica romana este de 16%."
Dar in cazul dividendelor primite de catre o persoana Fizica romana de la alta persoana juridica (adica societatea) cit e procentul?