Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Mai risc un proces daca am retras foto postata fara ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Mai risc un proces daca am retras foto postata fara drept pe blog?

Buna ziua.
Am facut o gafa, pentru care imi pare rau acum, dar cred ca e prea tarziu.
Detin un blog personal in care am postat unele obiecte personale spre vanzare.
La un articol, pe langa 2 fotografii facute de mine, am pus si o foto a firmei de provenienta a produsului, pentru credibilitate, si cateva specificatii tehice preluate tot de la ei.
Acum cateva zile cei de la firma respectiva m-au somat ca sa ma astept la proces pt folosire abuziva si ca sa retrag anuntul in 24 de ore.
Am retras anuntul imediat. Nu m-au mai contactat pana acum referitor la acest aspect .
ma mai pot da in judecata asa cum pretind ei chiar daca am indepartat poza si informatiile respective?
Mai pot demonstra ei ca am avut anuntul respectiv pe blog?

Multumesc frumos.
sylvya04, utilizator
va rog sa dati mai multe amanunte despre situatia de fapt.

despre ce fel de produs este vorba? ce au solicitat dansii in somatie (incalcarea dreptului de autor?)?. a cui folosire abuziva?

situatia de fapt prezentata este insuficienta pentru a prezenta un pct de vedere
edipav, utilizator
Este vorba despre un corset folosit pentru indreptarea coloanei (medicina complementara, cumparat direct de la firma si nu din spital).
In mesaj mi-au spus ca sa ma astept la un proces intr-ucat am folosit in mod abuziv imagini si info luate de pe site-ul firmei respective. Si apoi m-au somat sa sterg aceste lucruri de pe blog in 24 de ore. Si atat. Nu au mentionat nimic despre drepturi de autor sau altceva. Doar ce am scris aici.

Multumesc pt raspuns.
Referitor la specificatiile tehnice ale firmei pe care dvs le-ati folosit pe blog, in cazul in care acestea au fost folosite in legatura cu prezentarea produsului firmei respective (corsetul ptr indreptarea coloanei), nu vad nicio incalcare a vreunui drept al lor din moment ce specificatiile tehnice nu sunt protejabile prin dr de autor, iar acestea au fost folosite exclusiv pentru a descrie produsul firmei.

In cazul fotografiilor, daca acestea au fost folosite in art dvs care se refera la un alt produs, ar fi o problema. Totodata, fotografiile sunt protejate prin drept de autor iar folosirea acestora are nevoie de consimtamantul autorului.

Totusi, presupun ca situatia dvs s-ar incadra in limitele exercitarii dr de autor prev de art 33-38 L8/1996.

Pentru a va da un raspuns concret este nevoie sa cunosc in detaliu situatia de fapt:
ce contine scrisoarea firmei;
care este blogul dvs;
ce fotografii ati folosit
in ce context au fost folosite aceste fotografii in blog- s-au referit la un alt produs, etc;
care este siteul firmei

edipav, utilizator
Cred ca ei vor sa apere exclusivitatea lor de a-si vinde produsele, in conformitate cu Legea marcilor 84/1998, art. 35, ce protejeaza punerea in comert de produse sub aceeasi marca / imagine.

Totusi, atat timp ce produsul a fost pun in comert de ei, nu se pot folosi de marca pentru a va interzice afisarea detaliilor, pozelor, sau chiar a marcii. Legea spune la art. 38

Art.38. - Titularul marcii nu poate cere sa se interzica unui tert sa foloseasca in activitatea sa comerciala:
b) indicatii care se refera la specia, calitatea, destinatia,valoarea, originea geografica, perioada de fabricatie a produsului sau perioada prestarii serviciului sub marca, ori alte caracteristici ale acestora;
c) marca, daca aceasta este necesara pentru a indica destinatia produsului sau serviciului, in special pentru accesorii sau piese detasabile.
Dispozitiile alin.1 sint aplicabile cu conditia ca folosirea elementelor prevazute la lit.a),b) si c) sa fie conforma practicilor loiale.
Nu riscati nimic, chiar daca va vor chema in instanta:
- dreptul exclusiv se epuizeaza la punerea pe piata sau in internet a produselor pentru vanzare
- pe internet nu poate fi postata decat fotografia produsului si eventual indicatiile
- sunteti o persoana de buna credinta si speriat de amenintarile lor ati retras postarea
- in fapt ati savarsit un act de reclama pentru ei!