Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ..testament ..!?!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

..testament ..!?!

O pesoana imobilizata la pat in urma unei operatii la cap este ingrijita de cineva .
Pesoana decedeaza iar cel care a avut grija de el , dupa moarte, arata si invoca un testament incheiat de un notar , dar fara semnatura celui decedat , in care i se doneaza acestuia un apartament cu toate ca decedatul are 2 copii , care din diferite motive (fiind plecati din tara !) nu au fost alaturi de tatal bolnav .
Este legal atat acel testament nu a fost semnat de cel decedat , nu sunt martori si consimtamantul actului nu a fost dat de testamentar prin semnarea lui .
Se poate face plangere impotriva notarului care a facut un fals ?
Fara semnatura,fara martori care sa ateste o eventuala incapacitate a decedatului de a semna,nu este valabil acest testament.
Defunctul stia sa scrie?
Daca nu stia sa scrie sau nu putea, exista si varianta amprentei digitale, a martorilor, a unui x ( in trecut) etc.

Oricum, copiii sunt mostenitori rezervatari si puteau ataca acel testament.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
...medic operat pe crier !!#-o#-o:sorry::foottap:..-.pareza mana stanga , incapacitate de a vorbi .....
In mod obligatoriu trebuiau martori.De asemenea,in speta data,ar fi trebuit ca notarul sa ceara efectuarea unei expertize medico-legale,care sa arate daca decedatul avea capacitatea necesara de discernamant pentru aceasta donatie.
andymaurul, utilizator
...Va multumesc mult !!!! ..Respect !