avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua,
As vrea sa stiu cum procedez daca doresc sa divortez,care sunt primii pasi eu avend copil de un an in crestere,ce acte trebuie si daca nu am niciun venit dar am casa si mama mea ma ajuta dar nu am indemnizatie si niciun venit ce sanse am sa obtin copilul mai ales ca vreau sa decad din drepturi parentale sotul ca m-a agresat si se poarta urat cu mine si mama mea si nu contribuie baneste la cheltuielile casei si desi are bani ca are leasing pe o masina pe firma unde lucreaza si salariul e minim pe cartea de munca dar mult mai mare in realitate cum il pot forta sa-mi dea bani pentru mine si copil pana se pronunta divortul.
Mentionez ca el sta la el acasa care e inca si domiciliul meu si vine doar in vizita la mine sa vada copilul pe mine neglijandu-ma si nebagandu-ma in seama zicand ca nu ma mai iubeste.Sunt obligata atunci sa-l mai las sa-si vada copilul daca tot se poarta urat si nu ma ajuta?e casa mea unde m-a si agresat.Vreau sa stiu daca il pot decadea din drepuri si ce pot obtine material de la el in conditiile date ca imi trebuie bani sa cresc copilul si de ce nu pentru mine ca nu e mama obligata sa-mi dea de mancare iar eu nu pot sa ma angajez ca e mic copilul si trebuie sa il cresc,mama fiind bolnava si neavand alte rude sau persoane sa ma ajute.
As vrea sa stiu si daca intentez divort neavand niciun venit daca ma poate reprezenta cineva sau cat costa si ce necesita si cat dureaza un asemenea proces.Pot avea avocat din oficiul sau cum fac ca nu mai vreau sa stau cu un asemenea om mai ales ca mi-a spus clar in fata ca nu ma iubeste si chiar daca va suferi copilul nu mai vreau eu sa suport asemenea situatie.Trebuia sa se gandeasca inainte de a-l face ca nu are bani sau are doar pentru el si daca nu m-a placut sa nu faca copil ca el a insistat desi eu nu aveam niciun venit si el leasing la masina.Masian nu o pot imparti presupun desi e luata in timpul casatoriei dar fiind inca neplatita si pe firma unde lucreaza nu am cum demonstra.Dar ce pensie alimentara imi va da daca are minim pe economie nu imi va ajunge sa cresc un copil eu neavand venituri si apoi am drept la parte din casa lui avand copil?
Multumesc.
Pentru a beneficia de un avocat din oficiu va sugerez sa va adresati cu o cerere Decanului Baroului, prin care solicitati acest lucru , deoarece sunteti in imposibilitate de a plati onorariul. Anexati cererii dovada ca nu obtineti venituri.
cred ca si pentru dvs conteaza banii pentru ca vad ca cereti foarte multe material din partea sotului.....cand ati facut copilul l-ati facut impreuna si aveti aceleasi drepturi si obligatii in privinta lui....acum cred ca sunteti foarte suparata...
pensia alimentara este in jur de 25 la suta din salariu net cred
nu cred ca ar trebui sa va ganditi la copil ca la un mijloc de a obtine foloase materiale din partea sotului
daca el nu se comporta si nu se implica in cresterea copilului ca un parinte nu il poate obliga nimeni la asta ...poate doar la plata pensiei alimentare
Buna ziua,
Doamna,va inteleg supararea fata de sot si de sentimentele lui,dar el are obligatia morala de a va ajuta cu bani pentru copil,pina se va stabili in instanta suma legala.
Discutati cu el acest aspect si daca este un tata bun,va intelege necesitatile copilului.:luck:
si vreau totusi sa stiu cat costa un proces prin care sa-l decad din drepturi si cat dureaza,am reclamatie la politie ca m-a batut.cat costa intrebam si ce acte trebuie,unde ma duc.
ce-ati intrebat acum, ati intrebat si in urma cu un an si s-a raspuns si atunci
. va puteti adresa instantei cu o cerere de stabilire pensie pt copil si pana va hotarati dvs daca divortati sau nu. veti obtine 1/4 din salariul lui, cam 167 lei. pensie pt dvs nu veti obtine, ca sunteti capabila de munca
ca nu va baga in seama pe dvs , nu e un motiv sa nu-l lasati sa-si vada copilul. totusi, legal, pana se stabileste un program de vizita, aveti posibilitatea sa nu-l lasati sa-l vada, desi nu e corect fata de copil in primul rand.
nu veti reusi sa-l decadeti pe tata din drepturi, cat nu i-a facut rau copilului
daca nu va permiteti costurile unui avocat care sa va asiste in procesul de divort, daca va hotarati pana la urma, puteti sa faceti cerere la aceeasi instanta pt ajutor public judiciar cf oug 51/2008
copilul va fi incredintat dvs doar daca dovediti ca aveti conditii sa-l cresteti si cu ce, ca e in interesul copilului sa ramana cu dvs. conteaza daca tatal nu e de acord sa va fie incredintat, va veti lupta mai mult pt copil
la partaj, asupra masinii nu aveti drepturi si nici asupra casei ce-o are sotul inainte de casatorie

Alte discuții în legătură

Ce sa mai fac?!? anescumaria anescumaria buna ziua! situatia mea e mai complicata..in ianuarie a.c. s-a definitivat divortul; in hotararea judecatoreasca nu este mentionat un program de vizitare a ... (vezi toată discuția)
Divort dannyy26 dannyy26 As dori sa intentez o actiune de divort si as vrea sa stiu cum procedez,ce acte trebuie,cat ma costa.daca nu am venituri cum se poate rezolva?eu sunt acasa ... (vezi toată discuția)
Divort dannyy26 dannyy26 as vrea sa siu unde merg pentru a deschide divort si ce acte trebuie,cat ma costa si ce masuri se pot lua impotriva sotului meu daca m-a agresat eu avand copil ... (vezi toată discuția)