avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare mostenire

Salut,

Tata a fost casatorit cu o femeie cu care a avut 1 copil: sora mea vitrega. Dupa aia a divortat si s-a casatorit cu mama, si asa am aparut eu. Dupa aceea au murit bunicii mei din partea lui tata, lasandu-i lui un apartament.

1.Daca tata moare, cui ii revine prin lege apartamentul acesta?

Mama si cu tata au cumparat o casa acum cativa ani, pe care o detin eu, mama si tata cate o treime.

2.Daca tata moare, cui ii revine partea lui? Are vreun drept sora mea vitrega?

Va multumesc anticipat


Cel mai recent răspuns: malena321 , utilizator 16:00, 26 Iunie 2008
Sora dvs. are exact aceleasi drepturi ca si dvs. la partea de mostenire de pe urma tatalui.
cortez1 a scris:

Salut,

Tata a fost casatorit cu o femeie cu care a avut 1 copil: sora mea vitrega. Dupa aia a divortat si s-a casatorit cu mama, si asa am aparut eu. Dupa aceea au murit bunicii mei din partea lui tata, lasandu-i lui un apartament.

1.Daca tata moare, cui ii revine prin lege apartamentul acesta?

Mama si cu tata au cumparat o casa acum cativa ani, pe care o detin eu, mama si tata cate o treime.

2.Daca tata moare, cui ii revine partea lui? Are vreun drept sora mea vitrega?

Va multumesc anticipat



In afara de cei doi copii ai tatalui au drept la mostenire si sotia supravietuitoare daca la data decesului nu s-a pronuntat divortul.
Deci, vor imparti mostenirea cei doi copii si sotia supravietuitoare.

avocat Claudiu Lascoschi
cortez1 a scris:

Tata a fost casatorit cu o femeie cu care a avut 1 copil: sora mea vitrega. Dupa aia a divortat si s-a casatorit cu mama, si asa am aparut eu. Dupa aceea au murit bunicii mei din partea lui tata, lasandu-i lui un apartament.
1.Daca tata moare, cui ii revine prin lege apartamentul acesta?

Mama si cu tata au cumparat o casa acum cativa ani, pe care o detin eu, mama si tata cate o treime.
2.Daca tata moare, cui ii revine partea lui? Are vreun drept sora mea vitrega?


1. Apartamentul, după moartea tatălui dv., îi va reveni soţiei supravieţuitoare - mama dv., dacă va fi în viaţă la acel moment - precum şi celor doi copii ai tatălui - dv. şi sora vitregă.
2. Cu privire la casa cumpărată de dv., mama şi tata în cote egale de 1/3, partea tatălui va reveni tot aceloraşi persoane de mai sus: mama dv., dv. şi sora vitregă.;)
Salut
Am si eu o problema legat de mostenire " prematura" .Prematura pentru ca mama mea inca traieste doar ca sora mea dupa 18 ani a aparut din strainatate si isi cere drepturile de pe acuma. Miezul problemei este ca mama noastra sufera de o boala psihica ( paranoida cu forme agresive ), prin urmare a fost internata intrun spital de psihiatrie timp de 8 ani ,intre timp am fost numita tutore si cu toate drepturile de ai menaja averea mamei. Am vandut casa mamei si am cumparat una noua locuibila fata de cel vechi in care va urma sa locuiasca mama dupe externare in toamna. Casa noua am cumparat deja pe numele meu ca ea sa poata sta linistita cat traieste .Intrebarea mea ar fi ca sora cea din strainatate dupa atatia ani de plecare fara a acorda un ajutor mamei iar eu fiin tutore mai are vreun drept asupra unei mosteniri acuma sau mai tarziu? Si inca ceva,sora mea cand a plecat din tara mama noastra a trebuit sa renunte la ea prin judecatorie si a acordat tutela unei alte persoane din strainatate,adica a renuntat la copilul ei pe vremea acea .Mai are vreun drept de mostenire cu toate astea?
Este mult si complicat dar vas ramane recunoscatoare pt un raspuns.

Alte discuții în legătură

Buna seara, numele meu este cristina. in acest moment mama mea ... ZCristina33 ZCristina33 Buna seara, numele meu este Cristina. In acest moment mama mea este ff bolnava la spital. In cazul in care mama decedeaza, asi dori sa stiu ce drepturi are ... (vezi toată discuția)
Mostenire tata vitreg snowgirl19 snowgirl19 Buna ziua! Am si eu o problema si as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra daca se poate: este vorba despre mostenirea unui apartament. Parintii mei au ... (vezi toată discuția)
Drept la mostenire claugan claugan Salut, Tatal meu a ramas vaduv si s-a recasatorit Tata are un apartament si inca e in viata. Mama vitrega solicita parte din apartament Mama vitrega e pe ... (vezi toată discuția)