Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare mostenire

Salut,

Tata a fost casatorit cu o femeie cu care a avut 1 copil: sora mea vitrega. Dupa aia a divortat si s-a casatorit cu mama, si asa am aparut eu. Dupa aceea au murit bunicii mei din partea lui tata, lasandu-i lui un apartament.

1.Daca tata moare, cui ii revine prin lege apartamentul acesta?

Mama si cu tata au cumparat o casa acum cativa ani, pe care o detin eu, mama si tata cate o treime.

2.Daca tata moare, cui ii revine partea lui? Are vreun drept sora mea vitrega?

Va multumesc anticipat

Sora dvs. are exact aceleasi drepturi ca si dvs. la partea de mostenire de pe urma tatalui.
cortez1 a scris:

Salut,

Tata a fost casatorit cu o femeie cu care a avut 1 copil: sora mea vitrega. Dupa aia a divortat si s-a casatorit cu mama, si asa am aparut eu. Dupa aceea au murit bunicii mei din partea lui tata, lasandu-i lui un apartament.

1.Daca tata moare, cui ii revine prin lege apartamentul acesta?

Mama si cu tata au cumparat o casa acum cativa ani, pe care o detin eu, mama si tata cate o treime.

2.Daca tata moare, cui ii revine partea lui? Are vreun drept sora mea vitrega?

Va multumesc anticipat

In afara de cei doi copii ai tatalui au drept la mostenire si sotia supravietuitoare daca la data decesului nu s-a pronuntat divortul.
Deci, vor imparti mostenirea cei doi copii si sotia supravietuitoare.

avocat Claudiu Lascoschi
cortez1 a scris:

Tata a fost casatorit cu o femeie cu care a avut 1 copil: sora mea vitrega. Dupa aia a divortat si s-a casatorit cu mama, si asa am aparut eu. Dupa aceea au murit bunicii mei din partea lui tata, lasandu-i lui un apartament.
1.Daca tata moare, cui ii revine prin lege apartamentul acesta?

Mama si cu tata au cumparat o casa acum cativa ani, pe care o detin eu, mama si tata cate o treime.
2.Daca tata moare, cui ii revine partea lui? Are vreun drept sora mea vitrega?

1. Apartamentul, după moartea tatălui dv., îi va reveni soţiei supravieţuitoare - mama dv., dacă va fi în viaţă la acel moment - precum şi celor doi copii ai tatălui - dv. şi sora vitregă.
2. Cu privire la casa cumpărată de dv., mama şi tata în cote egale de 1/3, partea tatălui va reveni tot aceloraşi persoane de mai sus: mama dv., dv. şi sora vitregă.;)
Salut
Am si eu o problema legat de mostenire " prematura" .Prematura pentru ca mama mea inca traieste doar ca sora mea dupa 18 ani a aparut din strainatate si isi cere drepturile de pe acuma. Miezul problemei este ca mama noastra sufera de o boala psihica ( paranoida cu forme agresive ), prin urmare a fost internata intrun spital de psihiatrie timp de 8 ani ,intre timp am fost numita tutore si cu toate drepturile de ai menaja averea mamei. Am vandut casa mamei si am cumparat una noua locuibila fata de cel vechi in care va urma sa locuiasca mama dupe externare in toamna. Casa noua am cumparat deja pe numele meu ca ea sa poata sta linistita cat traieste .Intrebarea mea ar fi ca sora cea din strainatate dupa atatia ani de plecare fara a acorda un ajutor mamei iar eu fiin tutore mai are vreun drept asupra unei mosteniri acuma sau mai tarziu? Si inca ceva,sora mea cand a plecat din tara mama noastra a trebuit sa renunte la ea prin judecatorie si a acordat tutela unei alte persoane din strainatate,adica a renuntat la copilul ei pe vremea acea .Mai are vreun drept de mostenire cu toate astea?
Este mult si complicat dar vas ramane recunoscatoare pt un raspuns.