Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Dizolvare - lichidare Asociatie umanitara
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Dizolvare - lichidare Asociatie umanitara

Am nevoie de un model de hotarare AGA pentru dizolvarea asociatiei. Daca puteti sa-mi spuneti si ca cat costa toate formalitatile legale de lichidare a acesteia. Multumesc anticipat
Buna seara .
Va costa onorariul lichidatorului,plus taxele de la Judecatorie,parca 39 de lei .
In ceea ce priveste un model,nu exista un anume tip,luati ca model procesul verbal de la infiintarea asociatiei, al consiliului director si mentionati la ordinea de zi , dizolvarea si lichidarea ,in conditiile O.G.nr.26/2000.
Marius Bote .
bote marius a scris:

Buna seara .
Va costa onorariul lichidatorului,plus taxele de la Judecatorie,parca 39 de lei .
In ceea ce priveste un model,nu exista un anume tip,luati ca model procesul verbal de la infiintarea asociatiei, al consiliului director si mentionati la ordinea de zi , dizolvarea si lichidarea ,in conditiile O.G.nr.26/2000.
Marius Bote .

Are cineva idee cat ar fi onorariul lichidatorului la o fundatie ?
Multam !

Imi spuneti, va rog frumos, care ar fi onorariul lichidatorului. Multumesc.
Buna seara .
Onorariul pentru acest tip de lichidari nu este fix.
Ca recomandare si comparare a onorariilor,va mentionez ca la lichidarile de firme,nu de fundatii sau asociatii, se stabilesc tarife de 1000 lei la lichidarile prin ORC si de 3.000 de lei la lichidarile prin Tribunal. Acestea sunt preturi orientative .
La fundatii si asociatii,specific este ca solicitarea finalizarii lichidarii si depunerea memorandumului/raportului final, nu se poate face decat dupa un termen de 6 luni de la pronuntarea dizolvarii si numirea lichidatorului .Deci acest tip de lichidare este de durata si sunt multe etape de parcurs .
Marius Bote .
Va multumesc frumos.