avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 323 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Dizolvare - lichidare Asociatie umanitara
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Dizolvare - lichidare Asociatie umanitara

Am nevoie de un model de hotarare AGA pentru dizolvarea asociatiei. Daca puteti sa-mi spuneti si ca cat costa toate formalitatile legale de lichidare a acesteia. Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 22:14, 4 Mai 2011
Buna seara .
Va costa onorariul lichidatorului,plus taxele de la Judecatorie,parca 39 de lei .
In ceea ce priveste un model,nu exista un anume tip,luati ca model procesul verbal de la infiintarea asociatiei, al consiliului director si mentionati la ordinea de zi , dizolvarea si lichidarea ,in conditiile O.G.nr.26/2000.
Marius Bote .
bote marius a scris:

Buna seara .
Va costa onorariul lichidatorului,plus taxele de la Judecatorie,parca 39 de lei .
In ceea ce priveste un model,nu exista un anume tip,luati ca model procesul verbal de la infiintarea asociatiei, al consiliului director si mentionati la ordinea de zi , dizolvarea si lichidarea ,in conditiile O.G.nr.26/2000.
Marius Bote .

Are cineva idee cat ar fi onorariul lichidatorului la o fundatie ?
Multam !

Imi spuneti, va rog frumos, care ar fi onorariul lichidatorului. Multumesc.
Buna seara .
Onorariul pentru acest tip de lichidari nu este fix.
Ca recomandare si comparare a onorariilor,va mentionez ca la lichidarile de firme,nu de fundatii sau asociatii, se stabilesc tarife de 1000 lei la lichidarile prin ORC si de 3.000 de lei la lichidarile prin Tribunal. Acestea sunt preturi orientative .
La fundatii si asociatii,specific este ca solicitarea finalizarii lichidarii si depunerea memorandumului/raportului final, nu se poate face decat dupa un termen de 6 luni de la pronuntarea dizolvarii si numirea lichidatorului .Deci acest tip de lichidare este de durata si sunt multe etape de parcurs .
Marius Bote .
Va multumesc frumos.

Alte discuții în legătură

Lichidare fundatie  C.Niculescu C.Niculescu Buna. Am o fundatie pe care vreau sa o inchid. Nu avem activitate de peste 5 ani, nu avem patrimoniu si mai nou nu mai avem nici sediu. pt ca proprietarul ... (vezi toată discuția)
Dizolvare asociatie MARIKO9 MARIKO9 Buna ziua. As dori sa aflu ce acte imi trebuie pentru a cere la judecatorie dizolvarea unei asociatii in baza hotararii Adunarii Generale. Multumesc (vezi toată discuția)
Dizolvare asociatie mikyangel mikyangel Am obtinut dizolvarea Asociatiei pe motiv ca nu mai avem bani in cont si nici nr minim de membrii fondatori si pentru dizolvare instanta a numit un cabinet de ... (vezi toată discuția)