Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor

buna seara. sunt in divort cu sotia mea si as vrea sa stiu daca as putea obtine eu custodia copilului.copilul are decat 3 luni.problema este ca mama are foarte multe datorii la banci,nu are un servici si nici nu a avut, sta impreuna cu parintii ei care sunt si ei la fel de saraci si plini de datorii, influenteaza cu ceva acest lucru decizia judecatorului?daca nu are nicio legatura ce as putea face sa obtin eu custodia copilului?multumesc mult
La aceasta varsta a copilui este foarte greu ca acesta sa fie despartit de mama.
Probabil ca si dvs aveti un serviciul care nu va permite sa va ocupati tot timpul de acesta , de nevoile sale la o varsta atat de frageda.
Din punct de vedere legal , nimeni nu va poate impiedica sa formulati o eventuala ordonanta presedintiala pe incredintarea minorului .
De asemeni , desi este greu de crezut(datorita varstei copilului) , instanta in situatia in care probele administrate de dvs , in raport cu cele administrate de sotia dvs ,vor fi considerate mai concludente , va poate incredinta copilul.
daca acum este foarte greu sa obtin custodia copilului pt ca este foarte mic mai tarziu peste 2-3 ani de exemplu as putea ataca hotararea judecatoreasca ?si ce sanse as avea sa catig eu custodia copilului?
eu lucrez in strainatate si nu o sa pot sa merg sa stau cu copilul in toate week-end-urile pe care o sa mi le stabileasca instanta ca drept de vizita, poate profita sotia de acest lucru pt ami reduce dreptul la vizita??
florin2008, utilizator
faptul ca mama copilului nu are serviciu in prezent, are datorii la banci nu reprezinta un motiv intemeiat pt a obtine custodia copilului. cel mai bine pt copil ar fi custodia ambilor parinti asupra copilului.
asa ar fi cel mai bine pt copil dar daca mama ii refuza dreptul la un viitor mai bun pe care eu pot sa il ofer in strainatate.eu nu pot sa ma descurc in romania cu 10mil pe luna daca ea poate si cu un copil de 3 luni fara niciun venit de nicaieri sa ramana in romania.copilul acum este mic si nu stie, nu poate sa aleaga
florin2008 a scris:

buna seara. sunt in divort cu sotia mea si as vrea sa stiu daca as putea obtine eu custodia copilului.copilul are decat 3 luni.problema este ca mama are foarte multe datorii la banci,nu are un servici si nici nu a avut, sta impreuna cu parintii ei care sunt si ei la fel de saraci si plini de datorii, influenteaza cu ceva acest lucru decizia judecatorului?daca nu are nicio legatura ce as putea face sa obtin eu custodia copilului?multumesc mult
Buna seara dnul.Florin.
Cu convingerea ca va iubiti foarte mult copilul,parerea mea este sa-l lasati alaturi de mama,si pe cit puteti sa-l ajutati material,peste ceea ce va stabili justitia.Inteleg ca sotia dvs.in afara datoriilor bancare,are si o situatie ( materiala-familiala ) precara,si cu atit mai mult puteti ajuta ( numai daca va puteti permite ).Nu se stie niciodata ce ne rezerva viitorul...:luck: