Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Baza de calcul a contributiilor pentru ONG-uri ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Baza de calcul a contributiilor pentru ONG-uri (Sindicat)

Care este incepind cu 01.01.2011 atit pentru asigurati cit si pentru angajator avind in vedere:
- Diferenta de diurna;
-tichete masa;
-tichete cadou
De la 01,01,2011 nu este nici o diferenta in ceea ce priveste tichetele de masa si tichetele cadou, ele incepand cu 01,07,2010 se impoyiteaya cu 16%.
In ceea ce priveste diferenta de diurna detaliati putin.
Pentru ONG-uri diurna ce depaseste 2.5 diurna legala pentru institutiile publice (13*2.5=32.5) se impoziteaza. Incepind cu 01.01.2011 aceasta se include si in baza de calcul a contributiilor.

lucian__ a scris:

De la 01,01,2011 nu este nici o diferenta in ceea ce priveste tichetele de masa si tichetele cadou, ele incepand cu 01,07,2010 se impoyiteaya cu 16%.
In ceea ce priveste diferenta de diurna detaliati putin.

Unde se declara impozitul/? In D 100?
Nu in declaratia 100, ci in declaratia 112, la impozitul pe salarii, puteti completa manual.
lucian__ a scris:

Nu in declaratia 100, ci in declaratia 112, la impozitul pe salarii, puteti completa manual.

Multumesc.
In consecinta apare si in fisa fiscala a persoanei.