Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzarea marfurilor sub pretul de cumparare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzarea marfurilor sub pretul de cumparare

avem marfa in stoc fara miscare de mai bine de 1 an si societatea din Germania, societate care are acelasi patronat cu cel din Romania cumpara aceste produse la un pret mai mic cu 50% fata de cel de cumparare, ulterior vanzandu-le la reprezentanta din Germania.
acest lucru este posibil? daca da ce dosumente ne trebuiesc si cum se tranteaza fiscal aceasta speta?
consider ca acest lucru nu este corect
Sunt intru totul de acord cu colega@Adriana Vasilescu. Legislatia nu permite vanzarea marfurilor sub pretul de achizitie.
exista ordonanta 99/2000 care reglementeaza ceva de acest gen, insa nu stiu cum sa o incadrez si ce documentatie sa fac
In anexa la ordonanta 99 este o lista de coduri caen pentru care este aplicabila acea ordonanta .
Va incadrati acolo ?
Magda Staicu, Consultant fiscal
codul caen al societatii este trecut in anexa ornonantei 99