avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzarea marfurilor sub pretul de cumparare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzarea marfurilor sub pretul de cumparare

avem marfa in stoc fara miscare de mai bine de 1 an si societatea din Germania, societate care are acelasi patronat cu cel din Romania cumpara aceste produse la un pret mai mic cu 50% fata de cel de cumparare, ulterior vanzandu-le la reprezentanta din Germania.
acest lucru este posibil? daca da ce dosumente ne trebuiesc si cum se tranteaza fiscal aceasta speta?
Cel mai recent răspuns: elizatraian , utilizator 09:59, 18 Iulie 2011
consider ca acest lucru nu este corect
Sunt intru totul de acord cu colega@Adriana Vasilescu. Legislatia nu permite vanzarea marfurilor sub pretul de achizitie.
exista ordonanta 99/2000 care reglementeaza ceva de acest gen, insa nu stiu cum sa o incadrez si ce documentatie sa fac
In anexa la ordonanta 99 este o lista de coduri caen pentru care este aplicabila acea ordonanta .
Va incadrati acolo ?
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iunie 2011
Magda Staicu, Consultant fiscal
codul caen al societatii este trecut in anexa ornonantei 99

Alte discuții în legătură

Lichidare stoc marfa adi02ro adi02ro o societate ar dori sa-si inceteze activitatea dar mai are un stoc de marfa, pentru al lichida s-ar dori reducerea preturilor de vanzare sub valoarea de ... (vezi toată discuția)
Lichidare stoc vasea2008 vasea2008 va rog sa-mi explicati si mie cum inregistrez in contabilitate (partida simpla....avand o i.i) lichidarea stocului de marfa. vreau sa ma reprofilez si am un ... (vezi toată discuția)
Pfa-comert cu amanuntul-stoc de marfa-calcul impozit ContSters27400 ContSters27400 Buna ziua, Am mare nevoie de ajutor. Sunt PFA cu activitate principala comert cu amanuntul. Eu am gandit calculul impozitului pe venit astfel: Anul N - ... (vezi toată discuția)