Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Mesajul de aur
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Mesajul de aur

De foarte multe ori am citit in forum raspunsuri care m-au facut sa zambesc sau chiar sa rad datorita umorului de buna calitate pe care-l contineau. Sunt utilizatori sau consultanti carora imi place sa le citesc mesajele asa cum as citi o carte buna, dar sunt prea multe / multi si nu voi putea niciodata citi tot ce au scris aici. De aceea m-am gandit ca ar fi bun un topic unde sa adunam macar o parte din stelutele pe care le-au pus forumului, de-a lungul timpului, oamenii de spirit.

Ca minime reguli, m-am gandit ca ar fi bine sa postam titlul subiectului, intrebarea sau mesajul la care raspunde si desigur mesajul care ne-a placut.
Puteti ''culege'' si postari cu inteles de sine statator, care nu sunt raspunsuri propriu-zise la vreo intrebare.

Incep:

Subiect: pot angaja ca jurist pe cineva care nu are licenta?
user 1: nu nu se poate ;)
user 2: Nu e nici o lege. pana la, aparitia legii consilierilor juridici, cei fara licenta (o parte) erau trecuti functionari juridici. Desi nu a fost si nu este trecut in nomenclatorul profesiilor juridice, se mai practica
@romascanu: [...] daca eu am nevoie de o persoana care sa-mi sorteze pe sexe puii iesiti din ou, ce fac? Astept pana apare in codul ocupatiilor "sexator de pui de-o zi" sau ma descurc cum pot, daca chiar imi trebuie persoana.

Subiect: amenda din tren vine acasa?
@romascanu: Vine, vine, dar nu cu trenul, ci cu posta :)

Subiect: Executare silita
user: [...]:Poprire pe salariu, executa masina, televizorul, catelul etc. (mai putin soacra)
@adutescu: De ce nu lasa catelul si sa execute soacra? cantareste mai mult in viu.

Subiect: Este posibil...
user: [...] Este posibil ca un lucrator din cadrul politiei, sa aplaneze, mai bine spus sa medieze un conflict intre un mort si o persoana in viata.......Este posibil.....
@adutescu: Doar prin spiritism.
@eumarian: Sa fim optimisti: este!

Subiect: Modificare profil utilizator - acum e vizibil si mesajul pentru care s-au acordat aplauze / recomandari
@Magda Staicu:
Foarte bine arata acum "profil utilizator ".
Aproape ca stau degeaba , minute in sir, uitandu-ma la profil ...
(al meu:"> )
Mersi frumos !
:yeah:

...sper sa ''prinda'' topicul :)
Ares-3, moderator
:kissing: excelenta idee !
....si uite asa , de acum inainte voi citi si iar voi citi , ca sa am ce scrie aici , iar in pauza de citit , ma voi uita , desigur, la profil ....
@ Magda Staicu
Multumesc, tocmai ai postat inca un mesaj de aur :vishenka:

Continui cu

Subiect: statutul de limba oficiala

user: am nevoie de putin ajutor in legatura cu o nedumerire.
in urma cu cateva zile discutam cu o fosta colega de liceu - actualmente studenta la Facultatea de Drept - despre studentie si printre altele, mi-a spus ca un profesor de acolo le-a explicat cum ca, datorita prevederilor legale cu privire la limba oficiala din Romania, daca mi se intampla sa fiu prin zonele cu populatie majoritar maghiara si la magazin, vanzatoarul (ea) refuza sa-mi vorbeasca in limba romana, atunci pot sa plec fara sa platesc. a tot incercat ea sa-mi explice cum de este legal sa faci asa ceva, dar tot imi suna a fi tras de par.
chestia e ca, in incercarea de a afla daca ma minte sau nu, am intrebat-o si pe o colega de-a ei daca este adevarat si chiar li s-a spus asa ceva la curs si a mi-a zis acelasi lucru (a II-a tipa nu asistase la discutia mea cu fosta colega de liceu)

se poate sa imi explice cineva cum sta treaba in realitate?

si explica

trope_doi: E haioasa chestiunea, dar putin probabil ca un prof sa fi dat drumul la un asemenea porumbel calator motzat! Nu are sens! Presupunem ca suntem la supermarket – avem produsele pe banda, casiera le citeste pretul si ac e afisat pe ecranul casei de marcat – cifrele sunt „pe romaneste” si le poate citi chiar si un englez. Nu? Daca un englez cumpara mere de la tanti Michi care nu stie engleza, si englezul nu stie romana? Apoi, presupunem ca cerem unei vanzatoare cornuri cu mujdei de usturoi... Ea zice ca „Nem cu limba ta”, dar nici nu ne da cornurile pt ca... nu stie ce am cerut. Deci: cum putem pleca fara sa platim? A, sigur, plecam fara sa platim daca nu primim...
Szervusz! :D
Super ideea...! =D>Cand am vazut topicul mi-am zis :" De ce nu? ". Cum stau eu noaptea si forfotesc prin toate forumurile, voi avea subiecte berechet de postat.

Subiect: Divort din culpa exclusiva a reclamantului

@adutescu :Eduardx a scris:
instanta[...] eliminarea cauzelor generatoare ...?

Da, instanta poate ucide amanta.
@eumarian:Pentru a obtine un divort fara vina si acordul celuilalt, fie iti invoci culpa proprie, fie astepti 2 ani, caz in care se prezuma culpa reclamantului.
@romascanu:Pai...e o aberatie. Trebuie sa fii cazut in cap de mai multe ori ca sa ...astepti.
@eumarian:In gluma, acum cred ca art. 42 este o exceptie croita pentru a obtine divortul pe baza propriei declaratii "Da doamna judecator, i-am facut doar rele. Vreau s-o scapati de mine!"

Subiect: Prescriptia extinctiva in Noul Cod Civil 2011
@romascanu:
Art. 2.532. - Prescripţia nu începe să curgă, iar, dacă a început să curgă, ea se suspendă:
1. între soţi, cât timp durează căsătoria şi nu sunt separaţi în fapt;

Asta inseamna ca prescriptia CURGE (isi reia cursul sau incepe sa curga) daca sotii sunt separati in fapt.
:stunned:
Mi se pare mie sau trebuie sa numar noptile in care doarme barbatu-meu la amanta ca nu care cumva sa se implineasca vreun termen de prescriptie? (noi nu avem reglementata separatia de corp)
Exagerez? Dar ce spuneti despre asta:
Art. 2.535. - Suspendarea prescripţiei poate fi invocată numai de către partea care a fost împiedicată să facă acte de întrerupere, afară de cazul în care prin lege se dispune altfel.

:-/Voi ce intelegeti? Ramane casatoria cauza (sigura) de suspendare? Sau poate fi invocata de barbatu-meu numai daca l-am tinut legat de calorifer ca sa nu depuna o cerere de chemare in judecata (= act de intrerupere)?
=======
@romascanu referitor la acelasi articol 2.535
Asa? Si ce te-a impiedicat sa depui cererea de chemare in judecata? Negocierea!?
Ai fost atat de FRAIER incat sa crezi ca negocierile acelea NESERIOASE s-au purtat IN SCOPUL rezolvarii conflictului?
@irina_irina2005: =D>Doamna av. Nicoleta Romascanu, sunteti delicioasa, ca de obicei ... si cu o privire profesionista extrem de patrunzatoare ... Rad de ma prapadesc ... printre suspinuri ... caci zile amare ne asteapta ...
@romascanu:Bomboana pe coliva
Art. 2.513. - Prescripţia poate fi opusă numai în primă instanţă, prin întâmpinare, sau, în lipsa invocării, cel mai târziu la primul termen de judecată la care părţile sunt legal citate."

(pentru connaisseuri: V-a trecut prin cap "prima zi de infatisare"? Cred ca este cazul sa alungam acest gand!
pentru ceilalti: angajati-va avocati din clipa in care ati primit citatia, ca va fi jale).
user 1:mda. [...] "luati-va avocat cand primiti citatia"?? luati-va avocat cand semnati contractul!!!

Subiect: Rapirea copiilor pentru prelevarea de organe - mit urbanistic sau caz real?
@rolandmandrila :sunt si astfel de animale, ca oameni nu pot fi numiti
@u.b.i.k::ODom'le draga, mie nu-mi plac animalele decat bine gatite..Animalele nu fac asa ceva![...]Asadar, propozitia d-voastra ar trebui reformulata dupa opinia mea astfel: Sunt si astfel de oameni, pentru ca animale nu le putem zice ...

Subiect: interet
User 1:am descoperit,ca fosta mea sotie,a creeat profile copilului nostru in varsta de 8 ani,pe cele mai populare site-uri,pe facebook si hi5.pe unul dintre ele i-a publicat fotografii unde face baie,in altele unde este gol pana la brau.Stiu ca este interzis crearea de profile copiilor sub 13 ani,dar nu stiu daca exista si legislatie
@u.b.i.k.::ODomnule draga,
Fiul d-voastra NU face baie la strandul public? Daca face baie la strandul public il puneti sa poarte djelaba sau maieu? Nu? Atunci daca poate sa apara in public, la strand, fara sutien, djelaba sau maieu DE CE, (Doamne iarta-ne!), nu poate mama lui sa-i puna fotografii cu el pe un site public?

Subiect: propaganda homosexuala?
@adutescu :u.b.i.k. a scris:
3. Flas.

Sper ca de la flash, nu de la flasc...
@u.b.i.k.: @adutescu ... fals, fascl, facls, flas ... tot aia

Subiect: ce se intampla cand nimeni nu isi recunoaste vina?
user 1:sunt student la Drept, trec acum in anu 2[...]Cazul este unul ipotetic.daca una din cele 4 persoane recunoaste ca o cunoaste pe victima dar nu si ca a intrat pe e-mailul acesteia, iar ceilalti spun ca nu o cunosc pe victima, poate fi asta o proba ca persoana care o cunoaste pe victima este si cea care i-ar fi spart parola?
user 2:Sfatul 1. Reluati cursurile din anul 1. Sunt multi studenti la "Drept" cum spuneti dv, multi chiar ajung absolventi, dar .. avocati cu adevarat.. foarte putini.:) In ce priveste intrebarea dv, Agatha Christie e minunata ca lectura de vacanta...:)
user 1:Eu nu vreau sa ma fac avocat ci notar
@adutescu:Stati linistit, nu veti deveni nici un fel de notar.

Subiect: lamuriri legate de schimbarea furnizorului de curent
@elga50:Nu credeti ca intrebarea trebuie pusa Enel-ului ca sa primiti un raspuns autorizat? ....Sau vreti doar niste pareri?
user 1:multumesc mult Elga, e adevarat, vroiam doar niste pareri, asa ca sa mai racoresc..

Subiect: Perle, nestemate, bijuterii ... francutii
user 1Dupa site-uri suntem noi, care te fakem pe tine...
Buna ziua,
Am comandat online un ceas dupa un site. Produsul s-a dovedit a fi un fake [...]

@elga50:.... "fake" vine de la "facatura" pe engleza?:innocent:
Dupe mine cred ca....... nu stiu :"> :strambatura:

Cam atat pentru inceput... dureaza mai mult sa bolduiesc decat sa caut subiectele. :)
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Gabrielle Monique a scris:

Cam atat pentru inceput... dureaza mai mult sa bolduiesc decat sa caut subiectele. :)

:happy: ca mare dreptate ai :vishenka:
Buna dimineata!

Sa aducem zambetul pe chipul Dvs.....cu ceva noutati....calde sunt...ei nici chiar asa, ca doar nu le-am scos acum din cuptor...

Subiect: ...si tot ce-i neinteles, se schimba-n neintelesuri si mai mari...

user 1:
2) Soţul împotriva căruia a fost pronunţat divorţul pierde drepturile pe care legea sau convenţiile încheiate anterior cu terţii le atribuie soţului divorţat.

@romascanu: Acest text bate de departe la punctaj-prostie tot ce am incercat sa deslusesc pana acum.
Iar textul citat de user 1 se afla sub titlul Efectele divortului cu privire la raporturile NEpatrimoniale.

Ce fel de drepturi? Nepatrimoniale?:-/X-(
Aoleu maica! Din categoria drepturilor NEpatrimoniale fac parte in primul rand drepturile personalitatii (art 58 NCC) = dreptul la viata, la sănătate, la integritate fizică şi psihică, la onoare şi reputaţie...

Nu, nu asta au vrut sa spuna?
Sunt convinsa! Dar exact INEPTIA asta le-a iesit

Subiect: Adulter

user1:Adulterul nu mai este infractiune, dar vinovatii ce sanctiuni risca?
user2:Parerea mea e ca numai pozitive:">
@cermak gruianu:Poate...economice...sotia "inselata" sa "impuna"-pentru spalarea pacatelor sotului, o vacanta "prelungita" in...sa zicem Caraibe...
Iar daca sotul este cel inselat...sotia sa fie "sclava Isaura"...o perioada determinata/nedeterminata...(ipotetic-aici depinde de fiecare sot in parte).
user3:ce sanctiuni pozitive ar risca...vinovatii de adulter?:)
@adutescu:Mai multe soacre?
@cermak gruianu:Si...user3, consecinte naturale,pozitive-zic eu, prin prisma practicii judiciare in materie: perpetuarea speciei....prin procreare, deci...mai multi copii.:"> ...glumesc, insa...nu se stie niciodata.

Subiect: Admitere inm ianuarie 2011, -cei care dam in ianuarie.Si cei din august,fireste

user 1:Am o intrebare. La inm sau barou la admitere ai voie cu codurile? Citisem acum ceva timp pe un forum ca ai voie cu ele.
@adutescu:Doar cu codul bunelor maniere.

Subiect: certificat de calitate de mostenitor

user1:Daca am un certificat de calitate de mostenitor pe o anumita cota din casa pot sa fac preluare de contract.
@romascanu:Despre ce vorbiti, de fapt!?
Cum adica certificat de calitate pe o cota din casa?
Ori e certificat de calitate, si nu are nimic la rubrica masa succesoarala.
Ori are ceva trecut in masa succesorala, si atunci nu e doar certificat de calitate.
Laie sau balaie?[...]
Mai GRAV e ca s-au si trezit vreo doi sa-si dea cu presupusu', desi habar n-au despre ce vorbesc.

Subiect: Ce se mai poate intampla acum dupa 5 ani daca hotararea jud de anulare a unui titlu de propietate a unui teren nu s-a pus in executare
user1:Ce se mai poate intampla acum dupa 5 ani daca hotararea jud de anulare a unui titlu de propietate a unui teren nu s-a pus in executare iar acest teren nu are nici o mentiune la cartea funciara si poate fi vandut oricand?
@topdan:Puterea executionala a unei hotariri judecatoresti se pre pierde in termen de 3 ani de la raminerea definitiva a hotaririi, prin derogare in privinta imobilelor codul de procedura civila prevede un termen de 10 ani
user1:Multumesc. Este vorba de un teren nu imobil.Atunci cum este 3 sau 10 ani?
@u.b.i.k.::foottap:terenul d-voastra e intr-o zona seismica? Nu? Atunci terenul este i-mobil! adica NU-SE-MISCA si sta acolo linistit, "ca branza-n farfurie, asteptand proprietarul. Ma rog, daca n-ati in teles, 10 ani este raspunsul, simplificat: 10.

Subiect: Noul cod civil

@u.b.i.k:
user1 a scris:
ca la 01.Octombrie 2011 intra in vigoare noul Cod Civil as dori sa intreb daca cauzele aflate pe rol la aceasta data vor fi solutionate conform noilor prevederi sau nu.

Mahetin a raspuns:
Solutia va fii data pe actualul Cod Civil dar poate fii revizuita in baza noului Cod.

Habar n-am ce o fi aceea revizuire pe Codul civil ...

iar athe le-a raspuns ambilor in stitlul cu care deja ne-am obisnuit:
daca se pronunta pe 29 septembrie atunci recursul se va judeca dupa prevederile actualului cod.

Aha ... 29 septembrie e o zi nefasta probabil
:O
M-am crucit, m-am rascrucit ...

Subiect: cum devin un avocat

@u.b.i.k.:
user1 a scris:
Buna,
... sunt licentiata in cadrul universitatii de drept si de asemenea am si un master in drept penal.
As dorii ... de a devenii un avocat.... pt a devenii un avocat?

Domnisoara,
:angry:Nu cred ca ar trebui sa va ganditi la avocatura inainte de-a invata sa scrieti corect in limba romana.
Da, stiu, examenele constau in teste grila unde se testeaza conformitatea memoriei examinatului cu opinia unui anumit autor iar in urma acestei geniale forme de examinare este aproape firesc sa avem avocati/judecatori/procurori care stiu doar sa citeasca in limba romana dar scriu groaznic de incorect.
Asadar, pentru a ajunge avocat, primul pas dupa masterat consta in ... in ceea ce ar fi trebuit sa stapaniti deja in clasa a VIII-a: gramatica si ortografia limbii romane.
Puteti sa luati postarea mea cum doriti: Ma "dau" mare. Fac pe desteptu' Sunt nesimtitor si misogin (nu-s!) ... oricum doriti.
Dupa ce va trece starea initiala de soc si enervare, va rog, ascultati-mi sfatul care este cat se poate de sincer: puneti mana pe carte, cititi, scrieti si invatati. Altfel riscati sa fiti ridiculizata in sala de judecata, de fata cu clientul d-voastra si cu inca vreo cateva zeci de persoane.

Subiect: Debransare RADET
@elga50:
:offtopic:user 1
Nu va suparati, dar n-am mai auzit asa ceva, ca repartitoarele sa inregistreze caldura din camera! :stunned:Sunteti total pe dinafara! Va rog frumos nu va mai bagati in discutii, daca nu stiti, ca derutati lumea rau de tot!
O fi forum de dat cu parerea, dar nu cu ....nestiinta.

Subiect: temperatura de pornire a repartitoarelor de caldura

user1:
PS: le mine pe repartitor este trecuta temperatura de pornire = 35°C.

Intrebare:
Aceasta temperatura este inscriptionata pe repartitor?
Sau este afisata pe ecranul repartitorului?
@elga50:Fata, lateral, sus, pe ecran? Dezvaluiti-ne tot, nu ne tineti incordati! Si unitatile acelea de la ce sa se fi pornit ele sa se acumuleze? S-a dat drumul la caldura in calorifer in septembrie sau cum? Spuneti-ne tot, poate se gaseste un specialist pe-aici care sa ne lamureasca cum se inregistreaza unitati pe repartitor, asa, din senin, din apa rece!